Bądź na bieżąco!

Zapisz się na newsletter
Kultury Liberalnej

Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Patrząc > WOŁOCH: Przypowieść o...

WOŁOCH: Przypowieść o człowieku prawym

Artur Wołoch

Przypowieść o człowieku prawym

…stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył
[…] A Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre.

Genesis, rozdz. I

Larry Gopnik jest człowiekiem prawym i w swoim życiu nie zrobił nic złego. Nie zrobił też nic dobrego. Generalnie starał się robić jak najmniej. Lubił trwać.

I rzekł Bóg do Braci Cohen: „Skąd przychodzicie?” Bracia Cohen odrzekli Panu: „Przemierzaliśmy ziemię i wędrowaliśmy po niej”. Mówi Pan do Braci Cohen: „A zwróciliście uwagę na sługę mego, Larrego Gopnika? Bo nie ma na całej ziemi drugiego, kto by tak był prawy, sprawiedliwy, bogobojny i unikający grzechu jak on”. Bracia Cohen na to do Pana: „Czyż za darmo Larry Gopnik czci Boga? Czyż Ty nie ogrodziłeś zewsząd jego samego, jego domu i całej majętności? Pracę jego rąk pobłogosławiłeś, jego dobytek na ziemi się mnoży. Wyciągnij, proszę, rękę i dotknij jego majątku! Na pewno Ci w twarz będzie złorzeczył”. Rzekł Pan do Braci Cohen: „Oto cały majątek jego w waszej mocy. Tylko na niego samego nie wyciągajcie ręki”. I odeszli Bracia Cohen sprzed oblicza Pańskiego. I nakręcili film – „A Serious Man”.

Życie Larrego zaczęło się zmieniać. Żona zaczęła go zdradzać z sąsiadem, dzieci zaczęły się kłócić, długi rosnąć, w pracy pojawiły się kłopoty, zdrowie zaczęło szwankować …

Larry pomyślał: „Co z tym wszystkim zrobić?“ A Rozum odpowiedział mu: „nie mam ci nic do powiedzenia, ja z tego wszystkiego nic nie rozumiem!“.

Larry zapytał Boga: „Co złego uczyniłem, nie ma na całej ziemi drugiego, kto by tak był prawy, sprawiedliwy, bogobojny i unikający grzechu jak ja?“.

A Bóg odpowiedział mu: „Zamiast zgrywać Hioba, udawać Józefa K., żyj głupcze, drugiej szansy nie dostaniesz! Nie wrócisz tutaj jako dybuk, nie naprawisz błędów! Nagi wyszedłeś z łona swojej matki
i nagi tam wrócisz.
Jehowa dał i Jehowa zabrał.
Niech imię Jehowy dalej będzie błogosławione”.

Larry pytał więc ludzi: „Czym zawiniłem, jestem prawym człowiekiem!“ A ludzie odpowiedzieli mu: „Daj nam żyć! Okradamy cię, oszukujemy, cudzołożymy z twoją żoną, zabieramy twoją własność! Zajmij się swoim życiem!“.

Larry więc śnił, a sny mówiły do niego: „Idź, użyj życia, twoja żona cię zdradzała, wykorzystaj sąsiadkę!“.

Larry śnił dalej, a sny podpowiadały: „Człowieku, przestań zajmować się 40-letnim bratem, bo tylko go krzywdzisz, to nie twoje brzemię, wywieź go do Kanady! Zajmij się sobą!“.

Larry śnił, a sny mówiły do niego: „zamiast brać łapówkę, wydaj łapówkarza, zasługuje na to!“

Larry nie robił nic. Trwał.

I nakręcili Bracia Cohen film, „A Serious Man”. Pięknie, oszczędnie i mądrze nakręcili. I pokazali świat, z którego Bóg odszedł, bo człowiek już dawno w nim zszedł na psy.

Film:

„Serious Man” (2009)
reż.: Joel i Ethan Cohen
Dystrybucja: Best Film
Data premiery światowej: 2009.09.12. Polska premiera: 2010.

* Artur Wołoch, stały współpracownik Kultury Liberalnej.

„Kultura Liberalna” nr 66 (16/2010) z 13 kwietnia 2010 r.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 66

(15/2010)
13 kwietnia 2010

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj