0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Krótko mówiąc > LIST PRACOWNIKÓW PR...

LIST PRACOWNIKÓW PR 2 DO RADY NADZORCZEJ POLSKIEGO RADIA S.A.

Szanowni Państwo, udostępniamy nasze łamy, celem poinformowania o fakcie powstania listu pracowników PR 2 do Rady Nadzorczej Polskiego Radia S.A. W imieniu Redakcji głos zaś zabrał w tej sprawie Aleksander Laskowski – w tekście pt. Dwójka kochana inaczej”.

Redakcja

* * *

Warszawa, 8 czerwca 2010 roku

P2/125/2010

Rada Nadzorcza
Polskiego Radia S.A.

My, pracownicy Programu 2 Polskiego Radia jesteśmy oburzeni i zaniepokojeni wywiadem udzielonym przez Prezesa PR S.A. Jarosława Hasińskiego.

W wywiadzie, który ukazał się w dniu 7 czerwca b. r. w „Gazecie Wyborczej” padło wiele sformułowań godzących w dobro Polskiego Radia, świadczących o działaniu na niekorzyść Spółki oraz nieznajomości zasad działania i celów publicznej radiofonii. Wypowiedź Prezesa nie ma precedensu w 85-letniej historii Polskiego Radia. Stojąc na czele spółki, za której dobre imię odpowiada, świadomie postawił nam jako wzór do naśladowania rozgłośnię komercyjną, reklamując ją kosztem firmy, którą zarządza. Jest to działanie na szkodę spółki w rozumieniu Art. 585. § 1 kodeksu spółek handlowych.

Z ostatnich badań wynika, że słuchalność Programu 2 PR w porównaniu z minionym rokiem wzrosła dwukrotnie. Nasz Program zdobył również drugie miejsce wśród 88 publicznych radiofonii europejskich w dziedzinie wymiany koncertowej za rok 2009.

Stacja RMF Classic, na którą Prezes Hasiński się powołał, ma inny profil. Działalność Programu 2 Polskiego Radia to nie tylko – jak uważa Prezes Hasiński – „najlepsza, wyselekcjonowana muzyka puszczana z płyty”. Polega ona na dostarczaniu odbiorcom oferty kulturalnej niedostępnej w obiegu komercyjnym: rejestracja najważniejszych wydarzeń kulturalnych oraz produkcja nagrań (w tym również radiowych zespołów artystycznych), których nie dokonuje nikt poza Programem 2 PR. To także – pominięte całkowicie w wypowiedzi Prezesa – festiwale muzyczne, słuchowiska, audycje poetyckie, dokumentalne i publicystyczne oraz archiwizacja dokonań najwybitniejszych twórców polskiej kultury.

We wspomnianym wywiadzie Prezes Hasiński zapowiedział zmiany dotyczące działalności i profilu Programu 2 PR. Zmiany te są niezgodne ze statutem Polskiego Radia S.A. (§ 7 pkt 1). Czy o planowanej zmianie tego profilu została poinformowania Europejska Unia Nadawców, wobec której Polskie Radio ma zobowiązania? Czy została poinformowana Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz instytucje współpracujące z naszym Programem: Ministerstwo Kultury, Instytut Adama Mickiewicza i Narodowy Instytut Audiowizualny, który współprodukuje część naszej oferty programowej?

W wywiadzie znalazły się również nieprawdziwe dane. Nie jest prawdą, że Program 2 emituje wyłącznie premiery, że „Zarząd nie ingeruje w to, ile pieniędzy z budżetu idzie w honoraria, to leży w gestii dyrektorów anten”. Z honorariów naszego Programu odprowadzane są środki na Polską Orkiestrę Radiową, Orkiestrę Kameralną Amadeus oraz Chór PR (30-40%).

Wypowiedzi Prezesa dowodzą niekompetencji i złej woli. Domagamy się dymisji Prezesa Polskiego Radia Jarosława Hasińskiego oraz wyjaśnienia sytuacji naszego Programu i związanych z nim planów, które do tej pory nie zostały ujawnione ani nam, ani naszym Słuchaczom.

Podpisy:

[pracownicy PR 2]

Do wiadomości:
Witold Kołodziejski
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
Iwona Śledzińska-Katarasińska
Przewodnicząca Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu
Piotr Andrzejewski
Przewodniczący Senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu
Aleksander Grad
Minister Skarbu
Bogdan Zdrojewski
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Michał Merczyński
Dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego
Andrzej Sułek
Dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina
Paweł Potoroczyn
Dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza
Adam Pomorski
Prezes PEN Clubu
Jerzy Kornowicz
Prezes Związku Kompozytorów Polskich
Jacek Bromski
Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich
Agnieszka Odorowicz
Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
Maciej Nowak
Dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego
Sergiusz Sterna-Wachowiak
Prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich
Janusz Fogler
Prezes Stowarzyszenia Autorów ZAIKS
Jacek Kucaba
Prezes Związku Polskich Artystów Plastyków
Mariusz Wideryński
Prezes Związku Polskich Artystów Fotografików

* * *

„Kultura Liberalna” nr 75 (25/2010) z 15 czerwca 2010 r.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 75

(24/2010)
15 czerwca 2010

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj