Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Krótko mówiąc > JASINA: Morderstwo przypadkowe....

JASINA: Morderstwo przypadkowe. Reszta - niekoniecznie...

Łukasz Jasina

Morderstwo przypadkowe. Reszta – niekoniecznie…

Z pozoru wydarzenie, którym żyje dziś cała Polska – morderstwo dokonane w biurze poselskim PiS w Łodzi – jest zwykłym czynem kryminalnym, dokonanym przez człowieka (być może) psychicznie niezrównoważonego.

To się zdarza i nie powinno zaskakiwać. Niewinne ofiary giną z rąk szaleńców w Polsce, Europie i na świecie.

Nie jest jednak zdarzeniem częstym nienawiść wywołana przez to, co wyczynia sobie wzajemnie nasza klasa polityczna. Fora internetowe, portale społecznościowe od nienawiści wprost kipią. To odczucie jest obopólne – przy czym każda ze stron konfliktu uważa, że jest jej niewinna ofiarą. A ofiarą jest każdy: Jarosław Kaczyński, Donald Tusk, Grzegorz Napieralski, Bronisław Komorowski, lżony przez demonstrantów pod krzyżem ksiądz i staruszka ugodzona celnie butelką przez rozochoconego zwolennika państwa świeckiego.

Pojawienie się osoby niezrównoważonej, która weźmie wszelakie nienawistne argumenty do serca, było tylko kwestią czasu. Niewiadomscy biorą się, nie wiadomo do końca skąd – ale są towarem łatwym do zdobycia.

Nienawiść popycha tych, którzy jej ulegają w ślepą uliczkę. Co gorsza – mimo zaklęć o potrzebie zmiany – nie widać tych, którzy chcieliby z tej uliczki wyjść.

* Łukasz Jasina, historyk, publicysta, członek redakcji „Kultury Liberalnej”.

„Kultura Liberalna” nr 93 (43/2010) z 19 października 2010 r.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 93

(43/2010)
19 października 2010

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj