0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Krótko mówiąc > KONGRES „CZYTANIE WŁĄCZA”....

KONGRES „CZYTANIE WŁĄCZA”. Powołanie Republiki Książki - 8 grudnia 2010 r.

W środę, 8 grudnia 2010 r. w Bibliotece Narodowej odbędzie się kongres inaugurujący obywatelską koalicję Republika Książki, której celem jest przeciwdziałanie spadkowi czytelnictwa w Polsce. Republika Książki jest wyrazem wspólnej troski o losy polskiej kultury i polskiego państwa, dbałości o powodzenie przyszłych pokoleń. U podstaw Republiki Książki leży przekonanie, że biblioteki, szczególnie w małych miastach i wsiach, powinny stać się centrami lokalnych środowisk, bramami dostępu do wiedzy i kultury.

Całość Kongresu, składającego się z dwóch równoległych części, poprowadzą m.in. Jerzy Baczyński, redaktor naczelny „Polityki”, oraz Katarzyna Janowska, redaktor naczelna „Przekroju”. Prowadzącym będą towarzyszyć inni czołowi dziennikarze.

1. FORUM KSIĄŻKI cykl 4 debat w Audytorium;

prowadzenie: Jerzy Baczyński, Grzegorz Miecugow, Miłada Jędrysik, Hanna Maria Giza
32 uczestników, ok. 300 gości, transmisja na żywo w internecie.

Debata, podzielona na 4 panele, będzie miejscem stawiania diagnoz i dyskusji nad modelowymi rozwiązaniami dla rozwoju czytelnictwa i stworzenia z sieci bibliotek w Polsce systemu centrów dostępu do wiedzy i kultury. Poszczególne panele poświęcone będą następującym zagadnieniom: książki i biblioteki w strategiach państwa, kryzys czytelnictwa, cyfrowe czytelnictwo oraz przyszłość książek i bibliotek [SZCZEGÓŁOWY PROGRAM dostępny jest na stronie: www.republikaksiazki.pl ].

2. REPUBLIKA KSIĄŻKI w salach Załuskich; 10:00-16:30;

prowadzenie: m.in. Katarzyna Janowska, Igor Janke, Marek Kacprzak, Janina Paradowska, Roman Pawłowski, Rafał Ziemkiewicz.

Dynamiczne forum, którego tematem przewodnim będzie przyjemność czytania. Kilkudziesięciu wybitnych twórców polskiej kultury, intelektualistów, działaczy organizacji pozarządowych, przedstawicieli mediów, świata biznesu oraz polityki rozmawiać będzie o własnym doświadczeniu i przygodach z czytaniem. Rozmowy, w konwencji programu publicystycznego, prowadzone przez cały dzień przez czołówkę polskich dziennikarzy, zostaną zarejestrowane i udostępnione na portalu internetowym.

Podczas kongresu, 8 grudnia zostanie ogłoszony i podpisany przez przedstawicieli władz i twórców Manifest Republiki Książki na rzecz wsparcia działań rozszerzających dostęp do wiedzy i kultury.

Podczas Forum kilku bibliotekom spełniającym postulowane standardy wręczony zostanie Certyfikat Biblioteki+.

Podczas inauguracji Republiki Książki powołane zostaną:

Komitet Patronów Republiki Książki
Koalicja Medialna
Koalicja Organizacji Pozarządowych

Kontakt dla mediów:

[email protected]

Mikołaj Baliszewski – 608 577 666
Marcin Bąba – 502 599 552,
Grzegorz Mazurowski – 604 266 290

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 99

(49/2010)
30 listopada 2010

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj