0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Krótko mówiąc > JASINA: Rule Britannia...

JASINA: Rule Britannia i Facebook, czyli nominacje do Złotych Globów

Łukasz Jasina

Rule Britannia i Facebook, czyli nominacje do Złotych Globów

Dużą przesadą są powtarzane corocznie gratulacje dla laureatów Złotych Globów mających jakoby wkrótce otrzymać Oscara (ceremonię wręczenia obu nagród dzieli zazwyczaj miesiąc). Owszem, czasem wybory korespondentów prasy zagranicznej w Hollywood – przyznających Złote Globy – i gigantycznych mas byłych laureatów et consortes – przyznających Oscary –pokrywają się, jednak łączenie imprez jest działaniem cokolwiek przesadzonym. Złote Globy nie ulegają komercyjnej promocji. Przyznają je fachowcy, a do tego kategoryzacja jest nieco bardziej skomplikowana. Glob otrzymać może serial telewizyjny i występujący w nim aktor, a dramaty oraz komedie i musicale nagradzane są osobno.

Tegoroczne nominacje rozczarowują. Choć może nie jest to najwłaściwsze określenie. Wszak nie mieliśmy w tym roku premier filmów, które mogłyby okazać się kamieniami milowymi w historii kina. Kinoman mógł obejrzeć za to cały szereg remake’ów i dziełek eksploatujących klasyczne już motywy.

Gdy zawodzi kino amerykańskie, wiele nominacji zdobywają Brytyjczycy. Tym razem czarnym koniem może okazać się „The King’s Speech” Toma Hoopera. Ta dość ostra w wydźwięku opowieść o problemach logopedycznych króla Jerzego VI – będących oczywiście punktem wyjścia do czegoś głębszego – spotkała się z nader przyjaznym przyjęciem. Gwiazdorów znad Tamizy, Helenę Bonham Carter i Colina Firtha, oraz Australijczyka Geoffreya Rusha uznaje się za głównych kandydatów do nagrody.

Nominacyjnie obłowił się też „The Social Network” Davida Finchera. Ironią losu byłoby jednak przyznanie temu reżyserowi Globu za jego najsłabszy film, choć to nie dziwi, jeśli przypomnimy sobie przypadek Martina Scorsese.

Hooperowi i Fincherowi depczą jednak po piętach Darren Aronofsky z „Black Swan” (tego jeszcze nie widziałem, ale podobno Natalie Portman jest zjawiskowa) i reżyser „The Fighter”, David O. Russell, znany dzięki produkcjom raczej nieciekawym – komu bowiem podobało się „Złoto pustyni”? „Fighter” opowiada o boksie, dzieje się w Irlandii, Mark Wahlberg i Christian Bale są przystojni – pojawiają się wartości. Obraz zajdzie daleko, ale chyba dopiero na Oscarach…

* Łukasz Jasina, historyk, publicysta, członek redakcji „Kultury Liberalnej”.

„Kultura Liberalna” nr 102 (52/2010) z 21 grudnia 2010 r.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 102

(52/2010)
21 grudnia 2010

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj