Szanowni Państwo,

w styczniowym numerze miesięcznika „Znak” ukazał się tekst członka redakcji Kultury Liberalnej, Piotra Kieżuna pt. Konserwatyzm w cieniu apokalipsy. Voegelin, Taubes, Schmitt i Teologia Polityczna”.

* * *

Piotr Kieżun

Konserwatyzm w cieniu apokalipsy. Voegelin, Taubes, Schmitt i „Teologia Polityczna”

Przyglądając się polskim środowiskom skupionym wokół rozmaitych politycznych czasopism, od pewnego czasu można zauważyć ciekawe zjawisko. Dziś najważniejszym środkiem ideowego przekazu staje się nie tyle samo pismo, ale to, co się wokół niego dzieje: strona internetowa, fora, portale społecznościowe, kluby dyskusyjne, spotkania, happeningi i last but not least… serie książkowe. Szczególnie te ostatnie często lepiej charakteryzują polityczne inspiracje i rodowód danej grupy, niż redakcyjne teksty w papierowym wydaniu.

Jest to również casus „Teologii Politycznej”. Jej pierwszy numer ukazał się w roku 2004 a od tego czasu pojawiły się jedynie trzy kolejne zeszyty, choć na okładce wyraźnie widnieje podtytuł: „Rocznik filozoficzny”. I co prawda są to pokaźne tomiszcza, to nie samo czasopismo jest najbardziej doniosłym głosem tej jednej z ważniejszych redakcji na konserwatywnej prawicy. Jego funkcję z powodzeniem pełni strona internetowa, uniwersyteckie seminaria, publiczne debaty oraz do pewnego momentu program publicystyczny w TVP Kultura. Długi czas brakowało tylko książek. I oto od niedawna możemy sięgnąć po dwa tytuły otwierające pierwszą serię „Teologii Politycznej”: Platona Erica Voegelina i Teologię polityczną Świętego Pawła Jacoba Taubesa…

Całość – w najnowszym numerze miesięcznika „Znak”.

* * *

Ponadto w „Znaku” dużo gorących tematów m.in.: obszerna dyskusja o kapitale społecznym; refleksje nad relacjami społeczeństw Północy i Południa, a także zainicjowanie debaty o stanie polskiej samorządności. Spis treści całego numeru jest dostępny w sieci: [link].

Zachęcamy do lektury!

Redakcja