Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Krótko mówiąc > SUCHCICKA: Zaproszenie. „Anioł...

SUCHCICKA: Zaproszenie. „Anioł z piekła rodem” - 30 stycznia, TVP Kultura, 17.50

Katarzyna Suchcicka

Zaproszenie

Jak można być jednocześnie kontrowersyjnym i konserwatywnym? Wściekłym i czułym?. Ano można, udaje się to Krzysztofowi Globiszowi – aktorowi Teatru Starego w Krakowie, i dlatego film jemu poświęcony nazwałam „Anioł z piekła rodem”. Z piekła, bo i Smoleńsk tu jest, i zabijanie, i śmierć teatru Telewizji, i makbetowskie zło. Anioł – bo Krzysztof Globisz czuje powinność zajmowania się takim światem, na którym nam przychodzi żyć, mówi jak bardzo kocha (żonę) i współczuje ludziom (łącznie z darowiznami 2 lub 5 zł codziennie!). A aniołem był nota bene w filmie Artura „Barona” Więcka. Ze zdumieniem słuchałam jego odpowiedzi na moje pytania, gdy realizowałam ten film miesiąc temu w restauracyjnych piwnicach Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta”. Widziałam wulkan uczuć i skałę poglądów. Podkreślał potrzebę sensu w życiu – bo jak nie ma sensu, to jest choroba. Gniewał się na moralny indyferentyzm dziennikarzy. Zastanawiał się nad naturą zła i techniką jego odgrywania. Szukał prywatnego raju.

Te odpowiedzi, które zilustrowałam fragmentami filmów i spektakli to kręgosłup filmu. Do określenia struktury filmu pociągnę dalej tę metaforę: jego głowę stanowi rozmowa z Magdaleną Środą o zabijaniu, gdzie aktor, na przykład, pyta, czy miłość może nas ocalić, a profesor Środa mówi o „życiu wartym życia”.

Klatka piersiowa – z sercem! – to rozmowa z Janem Klatą, reżyserem m.in. „Trylogii”, w której gra Globisz od roku i która z „Krótkim filmem o zabijaniu” stanowi klamrę kariery artysty. Tu jest mowa o tym, czy wierzyć to nie znaczy „nie chcieć nie wierzyć”, i o polskości, która jest ważna choćby przez zaprzeczenie.

Brzuch – to rozmowa z Wojciechem Nowakiem, reżyserem, „Napisu”, w którym pana Cholleya gra Krzysztof Globisz, a który mówi o ludzkiej hipokryzji, zazdrości i grze europejsko-salonowych pozorów, aż zęby bolą. Ten spektakl Teatru TV czekał na emisję już koło półtora roku. Nieskromnie zaliczę sobie na poczet zasług, że ten spektakl ujrzy światło dzienne w dzień po emisji „Anioła z piekła rodem”. Jak to warto mówić na głos, czego nam brak!

Po co robię takie filmy?

Żeby nie przeoczyć, żeby zauważyć, jacy piekielnie inteligentni i anielsko cierpliwi ludzie nas otaczają. I żeby „nie zadawalać się”, jak radzi Jan Klata, „prawdą, która leży pośrodku”. Bo to nie zawsze prawda.

Film:

Anioł z piekła rodem
film dokumentalny o Krzysztofie Globiszu
Reżyseria i scenariusz Katarzyna Suchcicka
30 stycznia, TVP Kultura, 17.50 ( 52 min.)

...czy możemy prosić Cię o chwilę uwagi? Rzetelne dziennikarstwo wykonywane z pasją potrzebuje dziś wsparcia.

Dzięki pomocy Darczyńców możemy:

  • pracować nad tygodnikiem i codziennymi komentarzami, nie rezygnując z ich jakości,
  • wypełniać misję naszej Fundacji i wprowadzać do debaty publicznej nowe sposoby rozumienia świata,
  • planować naszą pracę w perspektywie kilkudziesięciu miesięcy.

Dlatego prosimy Cię serdecznie:

SKOMENTUJ

Nr 107

(3/2011)
25 stycznia 2011

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj