Bądź na bieżąco!

Zapisz się na newsletter
Kultury Liberalnej

Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Krótko mówiąc > SUCHCICKA: Zaproszenie. „Anioł...

SUCHCICKA: Zaproszenie. „Anioł z piekła rodem” - 30 stycznia, TVP Kultura, 17.50

Katarzyna Suchcicka

Zaproszenie

Jak można być jednocześnie kontrowersyjnym i konserwatywnym? Wściekłym i czułym?. Ano można, udaje się to Krzysztofowi Globiszowi – aktorowi Teatru Starego w Krakowie, i dlatego film jemu poświęcony nazwałam „Anioł z piekła rodem”. Z piekła, bo i Smoleńsk tu jest, i zabijanie, i śmierć teatru Telewizji, i makbetowskie zło. Anioł – bo Krzysztof Globisz czuje powinność zajmowania się takim światem, na którym nam przychodzi żyć, mówi jak bardzo kocha (żonę) i współczuje ludziom (łącznie z darowiznami 2 lub 5 zł codziennie!). A aniołem był nota bene w filmie Artura „Barona” Więcka. Ze zdumieniem słuchałam jego odpowiedzi na moje pytania, gdy realizowałam ten film miesiąc temu w restauracyjnych piwnicach Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta”. Widziałam wulkan uczuć i skałę poglądów. Podkreślał potrzebę sensu w życiu – bo jak nie ma sensu, to jest choroba. Gniewał się na moralny indyferentyzm dziennikarzy. Zastanawiał się nad naturą zła i techniką jego odgrywania. Szukał prywatnego raju.

Te odpowiedzi, które zilustrowałam fragmentami filmów i spektakli to kręgosłup filmu. Do określenia struktury filmu pociągnę dalej tę metaforę: jego głowę stanowi rozmowa z Magdaleną Środą o zabijaniu, gdzie aktor, na przykład, pyta, czy miłość może nas ocalić, a profesor Środa mówi o „życiu wartym życia”.

Klatka piersiowa – z sercem! – to rozmowa z Janem Klatą, reżyserem m.in. „Trylogii”, w której gra Globisz od roku i która z „Krótkim filmem o zabijaniu” stanowi klamrę kariery artysty. Tu jest mowa o tym, czy wierzyć to nie znaczy „nie chcieć nie wierzyć”, i o polskości, która jest ważna choćby przez zaprzeczenie.

Brzuch – to rozmowa z Wojciechem Nowakiem, reżyserem, „Napisu”, w którym pana Cholleya gra Krzysztof Globisz, a który mówi o ludzkiej hipokryzji, zazdrości i grze europejsko-salonowych pozorów, aż zęby bolą. Ten spektakl Teatru TV czekał na emisję już koło półtora roku. Nieskromnie zaliczę sobie na poczet zasług, że ten spektakl ujrzy światło dzienne w dzień po emisji „Anioła z piekła rodem”. Jak to warto mówić na głos, czego nam brak!

Po co robię takie filmy?

Żeby nie przeoczyć, żeby zauważyć, jacy piekielnie inteligentni i anielsko cierpliwi ludzie nas otaczają. I żeby „nie zadawalać się”, jak radzi Jan Klata, „prawdą, która leży pośrodku”. Bo to nie zawsze prawda.

Film:

Anioł z piekła rodem
film dokumentalny o Krzysztofie Globiszu
Reżyseria i scenariusz Katarzyna Suchcicka
30 stycznia, TVP Kultura, 17.50 ( 52 min.)

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 107

(3/2011)
25 stycznia 2011

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj