Zapraszamy na panele organizowane i współorganizowane przez Kulturę Liberalną w ramach Kongresu Obywateli Kultury, który odbędzie się już 13 i 14 maja.

(1)

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
pl. Małachowskiego 3

piątek 13 maja, godz. 11.00 – 12.30

W stronę lepszej demokracji? O roli kultury i nauk humanistycznych w procesie edukacji (organizator: „Kultura Liberalna”)

Nie tylko w Polsce coraz popularniejsza staje się opinia, że zarówno szkoła, jak i studia uniwersyteckie powinny byd przede wszystkim „praktyczne”, to znaczy przygotowywad jednostki do przyszłego odnalezienia się na rynku pracy. Co jednak z innymi obszarami życia: sferą spotkao z Innymi, polityczności i dyskusji? Jakie jest znaczenie sztuki i nauk humanistycznych w systemie edukacji? Czy system edukacji w dobrze prosperującej demokracji powinien służyd raczej „przygotowaniu do wejścia na rynek”, czy „wszechstronnemu wykształceniu obywatela”? A może można obie te wartości – praktyczną i teoretyczną – połączyd?

Uczestnicy:
Waldemar Baraniewski, historyk sztuki
Jerzy Szacki, socjolog
Paweł Śpiewak, socjolog

Prowadzenie:
Jarosław Kuisz, redaktor naczelny „Kultury Liberalnej”

***

(2)

Muzeum Sztuki Nowoczesnej
ul. Pańska 3

piątek 13 maja, godz. 12.00 – 13.30

Debata publiczna w kulturze, kultura debaty publicznej (organizatorzy: Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych, „Kultura Liberalna”)

W polskiej sferze publicznej coraz częściej słyszy się nawoływania do poprawy jakości debaty. Co jednak z debatą publiczną w dziedzinie kultury? Do jakiego stopnia debata o kulturze powinna być otwarta i kto – oraz na jakich zasadach – powinien brać w niej udział? Czy istnieje język, który połączyć mógłby artystów, animatorów kultury, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz akademików? Jak zapewnić animatorom i po prostu obywatelom wpływ na decyzje urzędników?

Uczestnicy:

Paweł Marczewski, „Kultura Liberalna”
Grzegorz Lewandowski, Inicjatywa Warszawa 2020
Piotr Frączak, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych
Bogna Świątkowska, Fundacja Bęc Zmiana

Prowadzenie:
Anna Mazgal, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

***

Zapraszamy również na panel z udziałem „Kultury Liberalnej”:

Kino Kultura
Krakowskie Przedmieście 21/23

piątek 13 maja, godz. 15.15-16.30

Po co nam tradycja? Po co nam nowoczesność? (organizator: Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych)

Czy polska tradycja przeszkadza w rozwoju kraju? Czy nowoczesność jest nam potrzebna tylko do rozwoju gospodarczego? Po co być nowoczesnym w czasach zamętu? Czy tradycja chroni przed wyzwaniami współczesnych czasów? Czy podsuwa jakiekolwiek sensowne recepty? Czy nowoczesność może być wsteczna, a tradycja promodernistyczna?

Uczestnicy:

Dariusz Gawin, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego
Andrzej Mencwel, Instytut Kultury Polskiej Uniwersytet Warszawski
Karolina Wigura, „Kultura Liberalna”

Prowadzący: Paweł Śpiewak, socjolog

***

Aby przeczytać pełny program Kongresu Obywateli Kultury, kliknij na pegaza!