0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Krótko mówiąc > „CZY POSTĘP ZABIJA?...

„CZY POSTĘP ZABIJA? PRZYPADEK EUROPY”. 29 lipca (piątek) o godz. 19.00. DEBATA!

Szanowni Państwo,

„Kultura Liberalna” oraz Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego z przyjemnością zapraszają Państwa na debatę „Czy postęp zabija? Przypadek Europy”.

* * *

Historia Zachodu to historia postępu – postępu nie tylko technologicznego, ale również politycznego i obyczajowego. Nasze maszyny są dziś o wiele bardziej skomplikowane, życie dłuższe, zwyczaje łagodniejsze, a system polityczny – choć niedoskonały – to jednak najlepszy w historii ludzkości. Jak będzie wyglądała przyszłość? Właściwie podobnie, tylko… lepiej.

Tak o losach ludzkości lubili myśleć najbardziej zagorzali zwolennicy Oświecenia. Nie mieli wątpliwości, że rozwój nauki wkrótce doprowadzi do odkrycia wszystkich tajemnic świata – do jego ostatecznego „odczarowania”.

Eric Voegelin – jeden z tych niemieckich intelektualistów, którzy schronienie przed Hitlerem znaleźli w Stanach Zjednoczonych – uważał, że to obietnica nie tylko niemożliwa do spełnienia, ale i niebezpieczna. Nazizm i komunizm były, jego zdaniem, jej bezpośrednią konsekwencją – wyrazem pełnego pychy przekonania, że za pomocą ludzkiego rozumu można opanować świat i stworzyć społeczeństwo idealne.

Mimo tragedii wojny wiara w postęp przetrwała, a sukces gospodarczy Zachodu tylko ją umocnił. Kiedy na początku lat 90. opadła żelazna kurtyna, wydawało się, że wkrótce cały świat wkroczy na zachodnią drogę rozwoju. Dziś to przekonanie jest już martwe – rzeczywistość okazała się dużo bardziej skomplikowana. Zamiast świata „odczarowanego” żyjemy w świecie „rozczarowanym” lub, jak pisał Zygmunt Bauman, „odczarowanym z odczarowania”.

Czy dowodzi to słuszności tez Voegelina? Czy ponad pół wieku po publikacji jego tekstów jesteśmy świadkami ostatecznego upadku wiary w postęp? Jaką obietnicę ma dziś do zaoferowania Zachód swoim obywatelom i czy tego właśnie w sensie duchowym potrzebuje współczesny człowiek?

* * *

W debacie udział wezmą profesor socjologii Paweł Śpiewak; publicysta, były redaktor naczelny „Dziennika” Robert Krasowski; filozof, redaktor naczelny rocznika „Teologia Polityczna” Marek A. Cichocki; oraz członek redakcji „Krytyki Politycznej” Jakub Majmurek.

Spotkanie poprowadzi Łukasz Pawłowski, członek redakcji „Kultury Liberalnej”

Debata odbędzie się 29 lipca (piątek) o godz. 19.00 w warszawskiej klubokawiarni Chłodna 25.

Debatę organizuje tygodnik internetowy „Kultura Liberalna” oraz Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z warszawską klubokawiarnią Chłodna 25.

Spotkanie jest połączone z promocją książki Erica Voegelina „Od Oświecenia do rewolucji”, która ukazała się nakładem WUW w przekładzie Łukasza Pawłowskiego.

Wstęp wolny. Zapraszamy!

Z wyrazami szacunku,

Zespół „Kultury Liberalnej”

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ
(29/2011)
18 lipca 2011

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE

NAJPOPULARNIEJSZE



WAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj