0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Krótko mówiąc > INTELIGENCJA HYBRYDALNA...

INTELIGENCJA HYBRYDALNA [„Kultura Liberalna”/„Rz”]

Szanowni Państwo,

w Rzeczpospolitej ukazał się polemiczny artykuł Łukasza Pawłowskiego (Kultura Liberalna) pt. Inteligencja hybrydalna. Autor polemizuje z tezami tekstu Mateusza Matyszkowicza (Teologia Polityczna) Outsourcing polityczny.

Poniżej publikujemy fragment artykułu. Całość dostępna jest na stronie Rzeczpospolitej [link].

Zachęcamy do lektury!

Redakcja

* * *

Łukasz Pawłowski

Inteligencja hybrydalna

W artykule „Outsourcing polityczny” („Rzeczpospolita”, nr 234, 07.10.2011) Mateusz Matyszkowicz tak oto diagnozuje relacje pomiędzy polską inteligencją a klasą polityczną: „Inteligenci rozpuścili polityków. Przestali być siłą zdolną do wywierania nacisku na polityczny establishment. Stali się podwykonawcami partyjnego przekazu”.

Teza to wyrazista, zaczepna i kontrowersyjna, ale przez to tym bardziej ciekawa i obiecująca interesującą argumentację. W miarę jednak jak autor przystępuje do jej dowodzenia, okazuje się coraz mniej wiarygodna. Przywoływane argumenty nie tylko nie są zgodne z rzeczywistością, nie tylko nie przystają do siebie, ale ostatecznie najzwyczajniej sobie przeczą. Kolejne paragrafy przypominają strzępki zasłyszanych tu i ówdzie racji, które autor pospiesznie owija taśmą w postaci tezy o serwilizmie polskiej inteligencji. Koniec końców wszystko się jednak rozpada, zostawiając czytelnika w samym środku tego bałaganu. Zamiast od końca zacznijmy jednak od początku….

Cały artykuł dostępny jest na stronie Rzeczpospolitej [link].

 

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ
(44/2011)
8 listopada 2011

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj