Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Krótko mówiąc > OSTATNIA PUBLICZNA WYPOWIEDŹ...

OSTATNIA PUBLICZNA WYPOWIEDŹ PROF. WIESŁAWA CHRZANOWSKIEGO

Szanowni Państwo,

19 kwietnia Wiesław Chrzanowski był gościem debaty „Kultury Liberalnej”, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Centrum im. Bronisława Geremka „Tajne więzienia CIA – polska zbrodnia stanu?”. Zajmował w niej stanowisko wyważone i zdystansowane wobec temperatury dyskusji medialnej, był głosem rozsądku i przyzwoitości w polityce.

Przypominamy dziś fragmenty tego ostatniego wystąpienia publicznego Profesora.

O odpowiedzialności polskich polityków za stworzenie tajnych więzień CIA w Polsce prof. Chrzanowski mówił:

Nie sposób przesądzać o winie tych czy innych osób, kiedy dysponujemy tak ograniczonymi materiałami. Możemy jedynie postawić sobie pytania ogólne. Czy państwo może z takich czy innych względów dopuszczać do tego, że na jego terytorium mają miejsce jakieś wydarzenia, które są w jakiś jawny sposób sprzeczne nie tylko z Kodeksem karnym, ale i Konstytucją? Artykuł 40. Konstytucji jest w tej sprawie jednoznaczny. Nie dopuszcza nie tylko tortur, ale w ogóle kar cielesnych. Co zresztą współgra z naszymi międzynarodowymi zobowiązaniami.

Kiedy dyskutowano o reakcji Polaków na doniesienia o ośrodku CIA w Polsce, mówił, że osobiście nie jest zawiedziony reakcją społeczeństwa:

To nie są sprawy, które się nadają do manifestacji, tak jak przy ACTA. Jak można sobie wyobrazić manifestacje w sytuacji, w której stan faktyczny jest wyjaśniony w bardzo małym zakresie? Gdy wyszliśmy z okresu PRL, kiedy chodziło o osądzenie całego szeregu ludzi, którzy mordowali własnych obywateli, reakcja również była bardzo ograniczona. I to reakcja nie tylko władz, ale i społeczeństwa.

Przez całą debatę podkreślał, że w kwestii wyjaśnienia tej sprawy konieczne jest bardzo spokojne podejście.

Tutaj jest rola organów państwa. O ile staną na wysokości zadania, to będą ustalały stan faktyczny, wszelkie okoliczności, również łagodzące czy zaostrzające i tak dalej. Natomiast próba rozstrzygania tego poprzez budowanie jakichś nastrojów – to niczemu nie służy. Musimy się starać o to, żeby były zdrowe organy państwa, które są zdecydowane wykonywać swoje obowiązki. Nasze prawo karne nie daje prawa organom ścigania do wybierania, czy jest celowe ściganie takiego a takiego przestępstwa. Wyjaśnianie sprawy jest rzeczą ważną, natomiast tworzenie takich czy innych nastrojów może być społecznie demoralizujące.

W debacie udział wzięli również: Adam Bodnar, Karolina Wigura, Henryk Wujec, a poprowadził ją Paweł Marczewski. Patronat medialny objęły „Gazeta Wyborcza” i Radio Tok FM.

Zapis debaty jutro w „Kulturze Liberalnej”.

Redakcja

 

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ
(17/2012)
24 kwietnia 2012

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj