close
Zostań współwydawcą zbioru esejów Timothy’ego Gartona Asha ! WSPIERAM
close
Nowa książka Timothy’ego Gartona Asha ! forward
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Krótko mówiąc > Książkę oddamy w...

Książkę oddamy w dobre ręce... [ZABAWA!]

Szanowni Czytelnicy,

dziś tradycyjnie mamy do oddania książkę. Tym razem jest to „Sekretne życie Rudolfa Hessa” Stephena McGinty (ZNAK litera nova), historia jednej z największych tajemnic II wojny światowej – ucieczki Rudolfa Hessa, zastępcy Hitlera do Wielkiej Brytanii. Jeśli mowa o tajemnicy w kontekście Wielkiej Brytanii i II wojny światowej od razu przychodzą na myśli jeszcze inne obrazy: agenci, wojskowy wywiad, tajne meldunki i last but not least – Enigma, niemiecka maszyna szyfrująca, której kod złamali polscy matematycy. Dziś również Państwu proponujemy zabawę w szyfrowanie i kodowanie wiadomości. Proszę się jednak nie obawiać, nie w duchu militarnej rywalizacji, lecz raczej gry skojarzeń, której najlepszym przykładem jest… legendarna krzyżówka z „Przekroju”. Jej wielbicielom nie trzeba o niej opowiadać, jednak tym, którzy nie mieli szansy przekonać się, że to prawdziwa „łami-główka”, należy się kilka słów wyjaśnienia. Jak wieść gminna niesie, początkowo krzyżówki w „Przekroju” wymyślał redaktor Eile razem ze swoim zespołem, później inni autorzy, ale zawsze przekrojowa krzyżówka stała na najwyższym możliwym poziomie. Definicje do haseł opierały się na subtelnych i na pierwszy rzut oka nieoczywistych skojarzeniach. Przykłady? Proszę bardzo! „Tusk przed wyborami” (prezydenckimi z 2005 r.)? Odpowiedź: „Kawaler”. „Donos o premierze”? „Afisz”. „Stolarz ma to w małym palcu”? „Zadra” itd.

Dzisiejsze zadanie polega na wymyśleniu najmniej oczywistego, ale zarazem jak najbardziej związanego z właściwym znaczeniem hasła do słowa TYGODNIK, w duchu krzyżówki ze starego  „Przekroju”. Autor najlepszego pomysłu otrzyma od nas książkę McGinty’ego. Odpowiedzi prosimy nadsyłać na adres: [email protected]pl dziś (26 sierpnia 2012 r.) do godziny 24.00. Wyniki ogłosimy jutro rano. Ze zwycięzcą skontaktujemy się mailowo.

Życzymy dobrej zabawy!

Redakcja

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 189

(34/2012)
21 sierpnia 2012

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

REKLAMA

reklama

TEMATY TYGODNIA

drukuj