Bądź na bieżąco!

Zapisz się na newsletter
Kultury Liberalnej

Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Krótko mówiąc > „Pamiętnik” Janusza Korczaka....

„Pamiętnik” Janusza Korczaka. Książkę oddam w dobre ręce… [WYNIKI ZABAWY]

Szanowni Czytelnicy,

a oto wyniki naszego konkursu. Wśród zaproponowanych postaci znalazł się Kopciuszek, Mały Książę, dzieci z Bullerbyn (ze wskazaniem na Lasse Ericssona), Gerda z „Królowej Śniegu” i Tomek Wilmowski. Niestety, cała rzesza książkowych postaci znalazła się poza zaprezentowanym wyborem, choć jesteśmy przekonani, że każdy ma swojego cichego bohatera z dzieciństwa.

Książka Pamiętnik i inne pisma z getta” Janusza Korczaka, która ukazała się nakładem Wydawnictwa W.A.B. (sierpień 2012) po losowaniu trafia do autora poniższego wpisu:

Na pierwszym miejscu postawiłabym Kopciuszka. Postać ta zawsze działała na wyobraźnię małej kobietki. Najpierw był bunt i brak zrozumienia dlaczego jedni potrafi być tak niedobrzy dla innych. Potem zaś, gdyby pojawiała się matka chrzestna, w małym dziecku rodziła się nadzieja, że dobro zwycięża i Kopciuszek będzie najszczęśliwszy na świecie. Książę zaś  i jego miłość, to nagroda za te niedobre rzeczy, które Kopciuszek wycierpiał od sióstr i macochy. I oczywiście Kopciuszek – najpiękniejsza kobieta wśród wszystkich postaci bajkowych. Nieważne czy ubrana w łachmany, czy piękne szaty – ona zawsze w książce była cudowna z urody, miała długie włosy i doskonałą talię.

Poniżej prezentujemy inne propozycje:

Dla mnie taką postacią stał się Mały Książę, tytułowy bohater książki Antoine’a de Saint – Exupery’ego. Po pierwsze lektura ta stała się dla mnie wyjątkowa przez fakt, iż była pierwszą (posiadającą więcej niż 10 stron) książką, którą przeczytałam samodzielnie (co więcej z własnej woli) od deski do deski. Uważam, że bohater wzbudził pozytywne emocje (oraz przekazał najważniejsze wartości – coraz częściej pomijane w dzisiejszych czasach – którymi powinien kierować się każdy człowiek) nie w jednym dzieciaku. Z pewnością dlatego, że to młody chłopiec, który poznaje świat i rządzące nim zasady. Nieraz utożsamiałam się z Księciem. Dowiedziałam się między innymi, że przyjaźń jest najważniejsza bądź, że nie moralnym jest „oswojenie” jakiejś istoty i „porzucenie” jej. Dorastałam razem z Księciem. Dzięki zawartym wartościom w książce czułam się coraz bardziej odpowiedzialna za swoje czyny; za uczucia, którymi obdarzałam najbliższych. Jest to najmilej wspominana przeze mnie postać z lat najmłodszych.

P.S. Dodatkowo zdobyta wiedza pozwoliła mi prawidłowo odpowiedzieć na pytanie dotyczące głównej postaci w jednym z miejscowych konkursów. To wszystko spowodowało, że „Mały Książę” wywołuje we mnie miłe wspomnienia ;)

***

Ulubione postacie z dziecięcej literatury to oczywiście dzieci z Bullerbyn, które zarażały radością.

***

Moją pierwszą ulubioną bohaterką jest Gerda z „Królowej Śniegu ” Andersena, mała bardzo odważna  dziewczynka. Pokonując swój lęk, udaje się do krainy Królowej śniegu by wyjąć kawałek zwierciadła z oka swojego przyjaciela i tym samym uwolnić go od czaru Królowej. (piękna baśń o przyjaźni damsko-męskiej :))

***

Zapewne będzie nim Lasse Erickson z Dzieci z Bullerbyn, w dzieciństwie byłem pomysłowym urwisem.

***

Tomek Wilmowski. Imponował mi. Pragnęłam być taka obyta jak on, taka odważna, dociekliwa oraz pomysłowa. Zabierał mnie w miejsca, do których nawet nie śniło mi się, że mogłabym dotrzeć. Umniejszał moją niechęć do geografii. I towarzyszył mi, wytrwale, przez wiele, wiele lat. Pomyślałam właśnie, że chyba się z nim przeproszę (właściwie ja jego przeproszę, że zapomniałam o nim) i odkurzę młodzieńcze marzenia…

Zapraszamy do zabawy w przyszłym tygodniu!

Redakcja

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ
(37/2012)
4 września 2012

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj