Szanowni Państwo,
Już w najbliższy piątek i sobotę (14-15 września) odbędzie się kolejna, czwarta już odsłona Kongresu Kobiet. Jak w zeszłym roku, będzie na nim obecna także „Kultura Liberalna”.
Prócz stoiska w Parku Kobiet organizujemy również autorski panel, który odbędzie się w jednej z sal Pałacu Kultury i Nauki, w piątek, 14 września o godz. 14.30.
Członkini naszej redakcji, Karolina Wigura, moderować będzie panel pt. „Czy macierzyństwo eliminuje uczoną? Kobiety w polskiej nauce”, nie tylko z udziałem pań. Poniżej prezentujemy krótkie wprowadzenie do tematyki panelu oraz biogramy uczestników.
Zapraszamy do udziału!
Redakcja
***
„Czy macierzyństwo eliminuje uczoną? Kobiety w polskiej nauce”
Nauczycielki i nauczyciele akademiccy zwracają uwagę, że wśród studentów na wielu kierunkach liczniejsze są wybitnie utalentowane kobiety niż wybitnie utalentowani mężczyźni. Jeśli tak, to co dzieje się z nimi później? „Gdzie są wybitne Panie Profesor? Kilka znamy wszyscy, ale są one jak rodzynki w cieście. W dodatku są to przeważnie osoby niezamężne, a niemal z reguły – bezdzietne” – pisał Profesor Karol Modzelewski.
Czy zwyczajowy podział obowiązków rodzinnych spycha kobiety ze ścieżki awansu naukowego? Czy macierzyństwo eliminuje uczoną i jak to się dzieje, że ojcostwo nie eliminuje uczonego? A może to wszystko wina „szklanego sufitu”, w tym wypadku rozumianego jako kształt karier naukowych, nie biorący pod uwagę odchodzenia kobiet na urlopy macierzyńskie i wychowawcze? „Czy rzeczywiście w Polsce tak mało jest kobiet uczonych, a może zbyt trudno jest dostrzec je w Akademii zdominowanej przez mężczyzn?” – pytała Profesor Małgorzata Kossut.
Mimo wysiłków kobiet środowisko akademickie wciąż jest dość silnie zmaskulinizowane. O ile proporcje osób uzyskujących stopień doktora powoli się wyrównują, o tyle na podobne przesilenie w przypadku wyższych tytułów naukowych trzeba jeszcze czekać – piszą autorzy głośnej książki „Wszystko o Ewie”. Jak temu zaradzić? Zmienić ścieżki kariery kobiet? A może mniej tradycyjny, bardziej równościowy podział obowiązków opłacałby się nie tylko naukowczyniom, ale także państwu? Zapraszam na dyskusję poświęconą temu tematowi, w której wystąpią Dr Małgorzata Firczuk, Dr Paweł Kubicki i Dr Izabela Wagner. Do dyskusji oraz postulatów uczestniczek i uczestników odniesie się Dr hab Daria Lipińska-Nałęcz, Wiceministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Biogramy uczestniczek i uczestników:
Dr Małgorzata Firczuk: biotechnolożka i farmaceutka, doktor nauk biologicznych, adiunktka w Zakładzie Immunologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół badań w dziedzinie onkologii eksperymentalnej, optymalizacji terapii przeciwnowotworowych, mechanizmów działania chemioterapeutyków.
Dr Paweł Kubicki: ekonomista i polityk społeczny, adiunkt w Szkole Głównej Handlowej, współpracownik i ekspert wielu organizacji pozarządowych. Jego zainteresowania naukowe obejmują tematykę wykluczenia społecznego i dyskryminacji oraz aktywności społecznej i zawodowej.
Dr Daria Lipińska-Nałęcz: historyczka, tytuły naukowe zdobywała na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, a od 2008 roku pełniła funkcję rektora Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Od 2011 roku jest członkiem Międzynarodowej Rady Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
Dr Izabela Wagner: specjalistka socjologii pracy, badaczka karier naukowców w kontekście zinternacjonalizowanych nauk przyrodniczych, adiunktka w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Opublikowała książkę „Becoming Trasnational Professional. Kariery i mobilność polskich elit naukowych”.