Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Krótko mówiąc > „Więcej gazu, Kameraden!”...

„Więcej gazu, Kameraden!” Krystiana Piwowarskiego. Książkę oddam w dobre ręce… [ZABAWA!]

Szanowni Czytelnicy,

dziś do zdobycia kolejna książka – zbiór opowiadań „Więcej gazu, Kameraden!” Krystiana Piwowarskiego, który ukazał się nakładem Wydawnictwa W.A.B. (wrzesień 2012). Sam autor tak pisze o swoim dziele: „Holocaust ostro odcina się od tego, co go poprzedzało, i tego, co nastąpiło po nim. Nie da się go z niczym porównać i dlatego wielu z nas na myśli o nim odczuwa bezradność. Niektórzy czują lęk. Inni przerażenie. Jeszcze innych, choć są niewinni, nie opuszcza poczucie winy. Ja przeszedłem wszystkie stadia i dlatego napisałem te opowiadania”.

Nasze dzisiejsze zadanie odnosi się do czasów przed Zagładą. Wówczas, gdy w polskim pejzażu zwykłą rzeczą była żydowska dzielnica, żydowskie miasteczko, synagoga czy sklep z koszernym jedzeniem. Świat ten – opisany przez Singera, Schulza, Daniela Kaca i innych pisarzy – odszedł bezpowrotnie. Pozostały tylko nieliczne jego ślady. Pytanie w konkursie dotyczy tych ostatnich: Czy w języku polskim przetrwały jakieś zwroty, wyrażenia związane z kulturą żydowską lub słowa, zapożyczenia z języka jidysz?

Propozycje prosimy przesyłać dziś, 16 września 2012 roku, do końca dnia na adres: [email protected]. Książkę otrzyma autor najbardziej zaskakującej i nieoczywistej odpowiedzi. Wszystkie odpowiedzi wraz ze zwycięską propozycją ogłosimy jutro, 17 września 2012 roku na stronie „Kultury Liberalnej” w rubryce „Krótko mówiąc”. Ze zwycięzcą skontaktujemy się mailowo.

Zapraszamy do zabawy!

Redakcja

„Kultura Liberalna” nr 192 (37/2012) z 11 września 2012 r.

...czy możemy prosić Cię o chwilę uwagi? Rzetelne dziennikarstwo wykonywane z pasją potrzebuje dziś wsparcia.

Dzięki pomocy Darczyńców możemy:

  • pracować nad tygodnikiem i codziennymi komentarzami, nie rezygnując z ich jakości,
  • wypełniać misję naszej Fundacji i wprowadzać do debaty publicznej nowe sposoby rozumienia świata,
  • planować naszą pracę w perspektywie kilkudziesięciu miesięcy.

Dlatego prosimy Cię serdecznie:

SKOMENTUJ

Nr 192

(37/2012)
11 września 2012

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj