Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Krótko mówiąc > „Więcej gazu, Kameraden!”...

„Więcej gazu, Kameraden!” Krystiana Piwowarskiego. Książkę oddam w dobre ręce… [ZABAWA!]

Szanowni Czytelnicy,

dziś do zdobycia kolejna książka – zbiór opowiadań „Więcej gazu, Kameraden!” Krystiana Piwowarskiego, który ukazał się nakładem Wydawnictwa W.A.B. (wrzesień 2012). Sam autor tak pisze o swoim dziele: „Holocaust ostro odcina się od tego, co go poprzedzało, i tego, co nastąpiło po nim. Nie da się go z niczym porównać i dlatego wielu z nas na myśli o nim odczuwa bezradność. Niektórzy czują lęk. Inni przerażenie. Jeszcze innych, choć są niewinni, nie opuszcza poczucie winy. Ja przeszedłem wszystkie stadia i dlatego napisałem te opowiadania”.

Nasze dzisiejsze zadanie odnosi się do czasów przed Zagładą. Wówczas, gdy w polskim pejzażu zwykłą rzeczą była żydowska dzielnica, żydowskie miasteczko, synagoga czy sklep z koszernym jedzeniem. Świat ten – opisany przez Singera, Schulza, Daniela Kaca i innych pisarzy – odszedł bezpowrotnie. Pozostały tylko nieliczne jego ślady. Pytanie w konkursie dotyczy tych ostatnich: Czy w języku polskim przetrwały jakieś zwroty, wyrażenia związane z kulturą żydowską lub słowa, zapożyczenia z języka jidysz?

Propozycje prosimy przesyłać dziś, 16 września 2012 roku, do końca dnia na adres: [email protected]. Książkę otrzyma autor najbardziej zaskakującej i nieoczywistej odpowiedzi. Wszystkie odpowiedzi wraz ze zwycięską propozycją ogłosimy jutro, 17 września 2012 roku na stronie „Kultury Liberalnej” w rubryce „Krótko mówiąc”. Ze zwycięzcą skontaktujemy się mailowo.

Zapraszamy do zabawy!

Redakcja

„Kultura Liberalna” nr 192 (37/2012) z 11 września 2012 r.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 192

(37/2012)
11 września 2012

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj