Wesprzyj Kulturę Liberalną
Kultura Liberalna istnieje dzięki osobom takim jak Ty. Wesprzyj Kulturę Liberalną
Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Krótko mówiąc > Oscar Wilde „Twarz,...

Oscar Wilde „Twarz, co widziała wszystkie końce świata”. Książkę oddam w dobre ręce... [ZABAWA]

Szanowni Czytelnicy,

dziś do wygrania opowiadania, bajki, poematy prozą i eseje Oscara Wilde’a pod wspólnym tytułem „Twarz, co widziała wszystkie końce świata”, wydane przez Państwowy Instytut Wydawniczy. Postać Wilde’a trudno opisać w jednym zdaniu. Był zdolnym i błyskotliwym uczniem i studentem, zaangażowanym w ruch „Młoda Irlandia” działaczem, dziennikarzem, wybitnym poetą i dramaturgiem, bywalcem salonów, słynnym kochankiem i skandalistą, więźniem, wreszcie konwertytą na katolicyzm. Jego życiorys nadaje się na trzymający w napięciu film (powstały zresztą dwa takie dzieła). Oscar Wilde był znany przede wszystkim ze swojego dandyzmu, postawy, która wiązała się z wyszukaną elegancją, a także ze specyficznym stosunkiem do świata – nihilistycznym przekonaniem, że wobec braku jakichkolwiek trwałych wartości, liczy się tylko autokreacja, zewnętrzna forma, i że wobec tego estetyka stoi przed wszelką etyką („Żadna zbrodnia nie jest wulgarna, ale wszelka wulgarność jest zbrodnią”).

Nasze pytanie brzmi następująco: Którego z XX i XXI-wiecznych pisarzy moglibyśmy nazwać następcą Wilde’a i największym dandysem literatury?

Propozycje wraz z podaniem przykładu, co czyni danego pisarza najbardziej dandy, prosimy wysyłać na adres: [email protected] do dnia 8 października br. (poniedziałek) do godz. 12.00. Wyniki zabawy ogłosimy tego samego dnia. Do zwycięzcy odezwiemy się mailowo.

Życzymy dobrej zabawy!

Redakcja

...czy możemy zatrzymać Cię na chwilę? Skoro jesteś tu z nami, mamy do Ciebie ważną prośbę.

„Kultura Liberalna” jest tygodnikiem wydawanym społecznie, to znaczy istnieje dzięki wsparciu Darczyńców. W każdy wtorek publikujemy pełnowymiarowe wydanie magazynu, wydajemy książki, organizujemy wydarzenia publiczne.

Dajemy głos ludziom rozmaitych profesji i środowisk, którzy mają do powiedzenia coś ważnego i ciekawego - niezależnie od potrzeb reklamodawców i komercyjnych wymogów. Wierzymy w pluralistyczną demokrację i rozmawiamy także z tymi, z którymi się nie zgadzamy. Bez „KL” w naszym kraju byłoby smutniej!

Przed nami kolejne cele. Aby działać stabilnie i zachować pełną niezależność, musimy znacznie poszerzyć grono osób, które wspierają nas bezpośrednimi, comiesięcznymi wpłatami. Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą, abyś dołączył lub dołączyła do grona naszych comiesięcznych Darczyńców. Zajmie to tylko minutę!

SKOMENTUJ
(40/2012)
2 października 2012

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj