Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Krótko mówiąc > Oscar Wilde „Twarz,...

Oscar Wilde „Twarz, co widziała wszystkie końce świata”. Książkę oddam w dobre ręce... [ZABAWA]

Szanowni Czytelnicy,

dziś do wygrania opowiadania, bajki, poematy prozą i eseje Oscara Wilde’a pod wspólnym tytułem „Twarz, co widziała wszystkie końce świata”, wydane przez Państwowy Instytut Wydawniczy. Postać Wilde’a trudno opisać w jednym zdaniu. Był zdolnym i błyskotliwym uczniem i studentem, zaangażowanym w ruch „Młoda Irlandia” działaczem, dziennikarzem, wybitnym poetą i dramaturgiem, bywalcem salonów, słynnym kochankiem i skandalistą, więźniem, wreszcie konwertytą na katolicyzm. Jego życiorys nadaje się na trzymający w napięciu film (powstały zresztą dwa takie dzieła). Oscar Wilde był znany przede wszystkim ze swojego dandyzmu, postawy, która wiązała się z wyszukaną elegancją, a także ze specyficznym stosunkiem do świata – nihilistycznym przekonaniem, że wobec braku jakichkolwiek trwałych wartości, liczy się tylko autokreacja, zewnętrzna forma, i że wobec tego estetyka stoi przed wszelką etyką („Żadna zbrodnia nie jest wulgarna, ale wszelka wulgarność jest zbrodnią”).

Nasze pytanie brzmi następująco: Którego z XX i XXI-wiecznych pisarzy moglibyśmy nazwać następcą Wilde’a i największym dandysem literatury?

Propozycje wraz z podaniem przykładu, co czyni danego pisarza najbardziej dandy, prosimy wysyłać na adres: [email protected] do dnia 8 października br. (poniedziałek) do godz. 12.00. Wyniki zabawy ogłosimy tego samego dnia. Do zwycięzcy odezwiemy się mailowo.

Życzymy dobrej zabawy!

Redakcja

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ
(40/2012)
2 października 2012

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj