close
Zostań współwydawcą zbioru esejów Timothy’ego Gartona Asha ! WSPIERAM
close
Nowa książka Timothy’ego Gartona Asha ! forward
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Krótko mówiąc > "KL" patronem "Konfrontacji...

"KL" patronem "Konfrontacji teatralnych" w Lublinie

Szanowni Państwo,

„Kultura Liberalna” objęła patronat nad  17. edycją Festiwalu Konfrontacje Teatralne, która odbędzie się w dniach 13-20 października w Lublinie.

W programie głównym znalazło się wiele spektakli opartych na współczesnych tekstach młodych, ale już uznanych dramaturgów. Teatr Powszechny z Warszawy zaprezentuje „Marzenie Nataszy” oparte na dramacie Jarosławy Pulinowicz, nazywanej nową gwiazdą rosyjskiego teatru. Ten krótki monodram doczekał się już ponad stu inscenizacji. Teatr Post  z Petersburga  zaprezentuje dwa spektakle, dotychczas nieprezentowane w Polsce – oparte na tekstach białoruskiego dramaturga Pawła Priażki, którego sztuki nagradzane były m.in. Złotą Maską – „Zamknięte drzwi” i „Jestem wolny”.

Znany lubelskiej publiczności Teatr.doc w spektaklu „Dwóch w moim domu” mierzy się z tematem codziennego doświadczenia dyktatury w Mińsku, opowiadając historię białoruskiego opozycjonisty Vladimira Naklayeva, do którego domu wprowadziło się dwóch agentów KGB.

Pośród polskich produkcji w nurcie głównym warto zwrócić uwagę między innymi na spektakle Teatru im. H. Modrzejewskiej z Legnicy: zdobywcę najważniejszych teatralnych laurów, spektakl „III Furie”oraz  opowiadającą słodko-gorzką historię górniczej orkiestry dętej.„Orkiestrę”. Będzie także okazja zobaczyć w Lublinie Chór Kobiet „Magnificat” – niezwykłe, muzyczne arcydzieło i odważny głos w dyskusji feministycznej.

Państwa uwadze polecamy też spektakl „Komornicka. Biografia Pozorna”. Odtwórczyni głównej roli, Anita Sokołowska, została wyróżniona w kategorii „Najlepsza rola kobieca” w przeprowadzonym przez branżowe pismo Teatr rankingu najlepszych aktorów w sezonie 2011/2012.

W tym roku Festiwalowi towarzyszy konferencja sieci Wschodnioeuropejskiej Platformy Sztuk Performatywnych (EEPAP). W ramach prezentacji działalności sieci odbędą się dwa wydarzenia. Artur Klinau, legendarna postać kultury niezależnej Białorusi, znany lubelskiej publiczności m.in. z udziału w Festiwalu Open City przedstawi „Mińsk. Przewodnik po Mieście Słońca” – osobistą opowieść o rodzinnym mieście. Tego samego dnia w Teatrze Starym odbędzie się prezentacja poetycko-muzycznego projektu Volhi Hapeyvej i Uladzislava Bubena. Hapeyeva, uznawana za jedno z objawień białoruskiej literatury współczesnej zaprezentuje swoje wiersze przy akompaniamencie muzyki na żywo Bubena.

Na te i wiele innych wydarzeń zaprasza „Kultura Liberalna”. Będziemy o nich informować na naszych łamach i profilu facebookowym.

Strona festiwalu- PATRZ TU

Zapraszamy!

Redakcja

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ
(40/2012)
9 października 2012

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

REKLAMA

reklama

TEMATY TYGODNIA

drukuj