Bądź na bieżąco!

Zapisz się na newsletter
Kultury Liberalnej

Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Krótko mówiąc > SZKICE GUMKĄ -...

SZKICE GUMKĄ - Andrzej Bobkowski i poprawianie autobiografii. DEBATA „KULTURY LIBERALNEJ” 15 listopada!

Szanowni Państwo,

15 listopada we Wrzeniu Świata o godzinie 19. odbędzie się debata pod tytułem „Szkice gumką. Andrzej Bobkowski i poprawianie autobiografii”.

W rozmaitych dyskusjach na temat słynnych „Szkiców piórkiem” Andrzeja Bobkowskiego wielokrotnie pojawiało się podejrzenie, że publikowana w latach 50. w „Kulturze” paryskiej wersja jego zapisków była odmienna od tej, która znajdowała się w rękopisie. Innymi słowy, podejrzewano, że Bobkowski wiele stwierdzeń, szczególnie tych dotyczących politycznych diagnoz, dopisał później, po wojnie. Badania Łukasza Mikołajewskiego dowodzą, że kłopot z Bobkowskim polega na tym, iż autor „Szkiców” nie tyle dopisywał pewne fragmenty, lecz wiele istotnych passusów po prostu usunął.

Czego dotyczyły usunięte partie? Przede wszystkim krytycznych uwag w stosunku do USA (w zimnowojennej rzeczywistości pisarz zmienił diametralnie nastawienie do tego kraju), a także uwag dotyczących Żydów, które dziś uznalibyśmy za jawnie antysemickie.

Co począć z owym fantem? Czy jest to redakcja tekstu, podyktowana chęcią ukrycia pewnych faktów, czy coś głębszego – zmiana języka, którą wymusiło doświadczenie wojny i Zagłady? Co owo wymazywanie, mówi nam o Bobkowskim? Czy ma ono znaczenie dla naszego wyobrażenia o nim jako jednym z niewielu niezależnych duchowo XX-wiecznych pisarzy, „chuliganie wolności”, skrajnym indywidualiście, człowieku – jak pisał w latach 90. Andrzej Horubała – „krystalicznie czystego sądu”? Jak Bobkowski wypada na tle całej przedwojennej formacji umysłowej, która reprezentuje i wreszcie, jaką cezurą dla polskich pisarzy była II wojna światowa? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć w trakcie naszej debaty.

Debatę organizuje Kultura Liberalna przy współpracy z Instytutem Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską. Partnerem wydarzenia jest Instytut Reportażu.

Zapraszamy serdecznie,

Redakcja

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ
(44/2012)
30 października 2012

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE

NAJPOPULARNIEJSZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj