Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Krótko mówiąc > "Co robi Hitler...

"Co robi Hitler na Próżnej? Moralne znaczenie prowokacji w sztuce” DEBATA KULTURY LIBERALNEJ i CSW 10 grudnia

Szanowni Państwo,

W poniedziałek 10 grudnia o godzinie 19:00 w budynku Laboratorium, CSW Zamek Ujazdowski odbędzie się debata „Co robi Hitler na Próżnej? Moralne znaczenie prowokacji w sztuce”. Wybór miejsca dyskusji nie jest przypadkowy. To właśnie w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej można obecnie oglądać wystawę Maurizio Cattelana Amen.

Figura Adolfa Hitlera klęczącego w bramie na jednej z ulic dawnego warszawskiego getta to chyba najbardziej kontrowersyjna część wystawy Maurizio Cattelana, przygotowanej przez Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Prace artysty, które można oglądać w Zamku Ujazdowskim i na ulicy Próżnej, pilnie domagają się komentarza. W naznaczonej przez dwudziestowieczne totalitaryzmy Warszawie nabierają szczególnego wymiaru i stają się artystycznym komentarzem dla katolickiego credo: co właściwie znaczy miłować swych wrogów? Co znaczy odpuszczać winy naszym winowajcom? Nawiązując do traumy historii, Hitler Cattelana stanowi wyzwanie także dla Polaków: jaką rolę odgrywają zbrodnie nazizmu w polskiej kulturze pamięci? Czy zbiorowa pamięć jest także formą zapominania? Odpowiedzi na te i inne pytania będą wspólnie szukać zaproszeni na debatę eksperci: dominikanin, publicysta, duszpasterz inteligencji Tomasz Dostatni, filozof i religioznawca prof. Zbigniew Mikołejko, artystka Joanna Rajkowska, estetyk i fenomenolog dr Piotr Schollenberger oraz krytyk filmowy Gazety Wyborczej Tadeusz Sobolewski. Debatę poprowadzą: redaktor naczelny Kultury Liberalnej – dr Jarosław Kuisz oraz Iwo Zmyślony – redaktor publikacji towarzyszącej wystawie  Maurizio Cattelana w CSW.

Debata „Co robi Hitler na Próżnej? Moralne znaczenie prowokacji w sztuce” stanowi element programu 12. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Organizatorami debaty są „Kultura Liberalna” we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Przy okazji polecamy Państwa uwadze tekst Iwona Zmyślonego poświęcony tematyce wystawy i debaty.

Zapraszamy serdecznie!

Redakcja


Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ
(49/2012)
4 grudnia 2012

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj