Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Komentarz nadzwyczajny > Referendum warszawskie, czyli...

Referendum warszawskie, czyli jak pozytywność może wynikać z negatywności?

Wojciech Kacperski

Fakt, że referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz się odbędzie i będzie miało miejsce 13 października, zupełnie nie dziwi. To było do przewidzenia.

Pisałem o tym już w swoim czerwcowym felietonie. Burmistrz warszawskiego Ursynowa, Piotr Guział, kierujący akcją referendalną, sukcesywnie informował, ile głosów już zebrał i jak bardzo liczba ta świadczy o tym, że warszawiacy chcą odwołania pani prezydent. Teraz osiągnął – przynajmniej w jakimś stopniu – swój cel. Zaistniał w mediach, a jego akcja będzie miała swój finał. Jedyne, co zastanawia mnie w tej chwili – mniej nawet, niż wynik samego referendum – to pytanie, czy Guział będzie w stanie przekuć ten negatywny elektorat, zbudowany na frustracji i negatywnych emocjach, w coś konstruktywnego.

Nie należę do zwolenników inicjatywy Piotra Guziała, jednak niesprawiedliwością byłoby powiedzieć, że jest ona porażką na całej linii. Jeszcze zanim ogłoszono, że referendum się odbędzie i kiedy to się stanie, poruszyło ono dotychczasowe miejskie struktury. Ratusz warszawski otworzył się na środowisko aktywistów miejskich oraz na mieszkańców. Nie zlikwidowało to, rzecz jasna, wszystkich problemów, jednak stanęliśmy wszyscy razem przed zupełnie inną władzą. Tak to już pewnie zostanie. Od teraz, kto nie usiądzie za sterami miasta, ten będzie musiał mieć ludzi od kontaktów z aktywnymi środowiskami, którzy będą uczęszczać na debaty i komunikować ruchy Ratusza. Jeśli tego zabraknie, mieszkańcy znowu upomną się o swoje, czyli o to, co już otrzymali. Podkreślmy: to się wydarzy niezależnie od tego, czy pani prezydent się utrzyma, czy też nie. Ten czynnik warto odnotować, ponieważ przy całej negatywnej energii, jaka jest skoncentrowana wokół referendum, to właśnie on ma pewną dozę pozytywności. To jednak nie jest bezpośrednim dziełem samego Guziała, a władz, które mimo wszystko jeszcze trzymają karty w ręku.

...czy możemy prosić Cię o chwilę uwagi? Rzetelne dziennikarstwo wykonywane z pasją potrzebuje dziś wsparcia.

Dzięki pomocy Darczyńców możemy:

  • pracować nad tygodnikiem i codziennymi komentarzami, nie rezygnując z ich jakości,
  • wypełniać misję naszej Fundacji i wprowadzać do debaty publicznej nowe sposoby rozumienia świata,
  • planować naszą pracę w perspektywie kilkudziesięciu miesięcy.

Dlatego prosimy Cię serdecznie:

SKOMENTUJ

Nr 241

(34/2013)
20 sierpnia 2013

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj