Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Krótko mówiąc > „Białe Krzesła” i...

„Białe Krzesła” i poszukiwanie innej codzienności. Nagroda Kościelskich dla Krystyny Dąbrowskiej

Krystyna_Dąbrowska

„«Białe krzesła» to książka niepozorna – pisał w opublikowanej w styczniu na stronie «Kultury Liberalnej» recenzji Adrian Sinkowski – oszczędna, wręcz ostrożna w słowach, niezbyt obszerna. Mimo to wydaje się poetycką książką roku, nikogo na siłę nie przekonuje do świata, który przedstawia Dąbrowska, ani nie przesuwa akcentów poza literaturę. Można by stwierdzić, że wiersze Dąbrowskiej są, aby trwać – własne, bezinteresowne, skupione – a mimo to nie odwracają się do nas tyłem. Zdania pozornie niczym się nie wyróżniają, próżno by szukać w nich gestów, które potrafią spektakularnie tchnąć ożywienie w opis albo historię, a mimo to urzekają i trudno odmówić im, że są prawdziwe. Dawno nie dokonałem odkrycia tej miary wśród poetów młodego pokolenia, lecz czy w ogóle o odkryciu może być mowa? Może wypada po prostu stwierdzić, że Dąbrowska wykonała niespiesznie kolejny krok na drodze, której będę przyglądał się odtąd z uwagą i apetytem na więcej”.

Cieszymy się, że opinię naszego recenzenta podzieliło w tym roku również Jury Nagrody Kościelskich przyznając Krystynie Dąbrowskiej to prestiżowe wyróżnienie.

Krystyna Dąbrowska jest poetką, tłumaczką i recenzentką. Jej teksty były drukowane w „Twórczości”, „Odrze”, „Kwartalniku Artystycznym” i „Nowych Książkach”. Jest autorką przekładów wierszy Williama Carlosa Williamsa, Williama Butlera Yeatsa, Thomasa Hardy’ego i Thoma Gunna, publikowanych w „Literaturze na Świecie”. Krystyna Dąbrowska współpracuje również z „Kulturą Liberalną”, gdzie ukazały się jej recenzje poezji Gottfrieda Benna, Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, Tomasa Tranströmera i Duo Duo.

Autorce serdecznie gratulujemy, a wszystkich czytelników „Kultury Liberalnej” zachęcamy do lektury wierszy Krystyny Dąbrowskiej oraz jej tekstów opublikowanych na naszej stronie:

Pamięć i śnienie. O „Wierszach wybranych” Duo Duo
Książka do czytania po ciemku. „Wiersze i proza 1954–2004” Tomasa Tranströmera
Język agresji i język czułości. O ostatnim tomie poezji Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego
Introwertyk w kostnicy. Gottfried Benn „Nigdy samotniej i inne wiersze”

Redakcja

...czy możemy prosić Cię o chwilę uwagi? Rzetelne dziennikarstwo wykonywane z pasją potrzebuje dziś wsparcia.

Dzięki pomocy Darczyńców możemy:

  • pracować nad tygodnikiem i codziennymi komentarzami, nie rezygnując z ich jakości,
  • wypełniać misję naszej Fundacji i wprowadzać do debaty publicznej nowe sposoby rozumienia świata,
  • planować naszą pracę w perspektywie kilkudziesięciu miesięcy.

Dlatego prosimy Cię serdecznie:

SKOMENTUJ

Nr 246

(40/2013)
24 września 2013

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj