Bądź na bieżąco!

Zapisz się na newsletter
Kultury Liberalnej

Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Krótko mówiąc > Magiczne kule z...

Magiczne kule z wałbrzyskiego błota. Anna Majchrowska o „Ciemno, prawie noc” Joanny Bator [Nagroda Literacka NIKE 2013]

Bator_Ciemno_prawie_noc„Wyobraźmy sobie miasto tak bardzo naznaczone śmiercią, że nawet «porzeczki pachną trupem». Ulice, którymi duchy kroczą dostojnym krokiem, niemieckie obok żydowskich, wszystkie niespokojne. Tajemne przejścia między «nocą a dniem», z których z nadejściem listopada korzystają żywi i martwi, a także podziemne korytarze oplatające miejskie fundamenty niczym korzenie gigantycznego drzewa”.

Tak na początku 2013 r. w powieściowy świat Joanny Bator wprowadzała czytelników „Kultury Liberalnej” Anna Majchrowska. Sama autorka „Ciemno, prawie noc” tuż po otrzymaniu Nagrody Literackiej NIKE mówiła o tonie swych powieści: „On był czarny, gęsty, niezwykle mroczny”.

Książki Bator to jednak nie tylko pełen pesymizmu, ujęty w konwencji horroru – jak ostatnia z jej powieści – obraz polskiego społeczeństwa, przegląd jego traum, obsesji i fobii. Jak pisze Majchrowska: „Joanna Bator jak nikt inny wycina świat metafizyczny z obskurnego realizmu, lepi magiczne kule z wałbrzyskiego błota, brei wymieszanej ze śniegiem, żłobi w przygnębiającej rzeczywistości rysy, przez które prześwituje życie. Wyskrobuje niezwykłość spomiędzy podłogowych desek, swobodnie przechadza się między światami, w których nie ma miejsca na oczywistości. To właśnie na tym poziomie najbardziej broni się ta książka, tu odnajdujemy to, co tak zachwyca w «Piaskowej Górze» i «Chmurdalii»”.

Joannie Bator serdecznie gratulujemy nagrody, a wszystkich czytelników zachęcamy do lektury całej recenzji jej ostatniej książki:

Anna Majchrowska: Fiksum-dyrdum Wielbłądki, czyli o „Ciemno, prawie noc” Joanny Bator

Redakcja

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 247

(41/2013)
1 października 2013

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj