0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Inwazja – najazd...

Inwazja – najazd – solidarność? Polskie media o kryzysie migracyjnym

Redakcja „Kultury Liberalnej”

„Dzicz”, „islamskie bestie”, „socjalny dżihad”, „pęd ku samozagładzie”, „frontalne starcie cywilizacji” – to tylko niektóre określenia pojawiające się ostatnio w polskich mediach w związku z kryzysem migracyjnym na granicach Unii Europejskiej.

Z kolei na okładkach jednego z tygodników widzimy muzułmanów upozowanych na żołnierzy Wehrmachtu wkraczających do Polski we wrześniu 1939 r. oraz Ewę Kopacz w burce, gotową urządzić nam „piekło na rozkaz Berlina”. W komentarzach pod artykułami, a także na portalach społecznościowych zwykli Polacy wzywają – nierzadko pod własnym nazwiskiem – do strzelania do uchodźców i do ponownego uruchomienia komór gazowych oraz pieców w Auschwitz.

Uchodźcy

Fali ludzi zmierzających do Europy z Afryki i Bliskiego Wschodu towarzyszy wzbierająca fala radykalizacji języka używanego do jej „opisania”. Niektóre media prześcigają się w wywoływaniu u swoich odbiorców poczucia strachu, nienawiści i odrazy wobec Innego, który puka do naszych drzwi. Jednocześnie z portretowaniem uchodźców i imigrantów jako zezwierzęconej tłuszczy, której inwazja zniszczy europejską cywilizację, atakuje się polskie władze, które zgadzając się na rozdział kwot przybyszów na kraje UE, dopuściły się zdrady, a zamiast wsłuchiwać się w głos narodu – podążyły za niemieckim dyktatem.

Jakie mechanizmy stoją za tym procesem? Dlaczego – jak pokazują ostatnie badania – lęk czy niechęć do muzułmanów są szczególnie silne w najmłodszym pokoleniu Polaków? W jaki sposób, unikając prostego moralizatorstwa, należy na te zjawiska zwracać uwagę, jak dążyć do ich zmiany? Te oraz wiele innych pytań chcielibyśmy zadać podczas debaty „Inwazja – najazd -solidarność? Polskie media o kryzysie imigracyjnym”, organizowanej w ramach obchodów Dnia Solidarności z Uchodźcami.

Naszymi gośćmi będą:

dr hab. Agata Nalborczyk (arabistka i islamolożka, adiunkt w Zakładzie Islamu Europejskiego Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego)

Barbara Imiołczyk (współprzewodnicząca Składu Komisji Ekspertów ds. Migrantów przy Rzeczniku Praw Obywatelskich)

Ewa Wanat (dziennikarka, była redaktor naczelna radia TOK FM i Polskiego Radia RDC).

Spotkanie poprowadzi Michał Jędrzejek, współpracownik „Kultury Liberalnej”, członek zespołu Obserwatorium Debaty Publicznej.

Zapraszamy w czwartek, 15 października 2015 r., tj. w Dniu Solidarności z Uchodźcami, o godzinie 18.00 do siedziby „Kultury Liberalnej” (ul. Chmielna 15/9, Warszawa). Zobacz wydarzenie na naszym profilu na Facebooku. Więcej informacji o Dniu Solidarności z Uchodźcami na stronie: uchodzcymilewidziani.com.

Debata jest częścią projektu Obserwatorium Debaty Publicznej realizowanego w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG. Partnerem projektu jest Fundacja PZU.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 353

(41/2015)
12 października 2015

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE

PODOBNEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj