Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Bez kategorii > Czytanie Węgrów. Márai,...

Czytanie Węgrów. Márai, Csath, Bibó, Kosztolányi i inni

Literatura węgierska na stronach „KL”

Poniżej prezentujemy wybór najciekawszych tekstów autorstwa redaktorów i współpracowników „Kultury Liberalnej”, poświęconych węgierskim pisarzom i intelektualistom.

Dziś z uwagi na kontrowersyjną postać Viktora Orbána na Węgry patrzy się w Polsce głównie przez polityczne okulary. Węgry to jednak nie tylko polityka. To również cały literacki kontynent, o którym Polacy zaskakująco mało wiedzą. Komu dziś cokolwiek mówią tak egzotycznie brzmiące nazwiska jak Tóth, Krúdy, Karinthy, Babits, Kosztolányi czy z bardziej współczesnych pisarzy – Péter Esterházy? Może jedynie Imre Kertész, z powodu Nobla, i Sándor Márai, dzięki regularnie ukazującym się ostatnio przekładom, zdołali w Polsce dotrzeć do szerszej publiczności.

W „Kulturze Liberalnej” od początku staraliśmy się przybliżać czytelnikom najciekawsze zjawiska węgierskiej literatury. Poniżej prezentujemy wybór tekstów, poświęconych książkom m.in. Sándora Máraiego, Gezy Csatha, Istvána Bibó, Dezső Kosztolányiego i Johna Lukacsa.

 

Lukacs_baner

Marai_baner

Csath_baner

Kornel_baner

Tolnai_baner

Lavastine_baner

Bibo_baner

Ptaszyna_baner

Marai_guziki_baner

Skoro tu jesteś...

... mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa.

Każda i każdy z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 20 zł miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców i Patronów!

SKOMENTUJ
(6/2017)
10 lutego 2017

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj