0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Bez kategorii > „Spięcie” otwiera program...

„Spięcie” otwiera program współpracy medialnej „Dział Krajowy Lokalny”

Redakcja „Kultury Liberalnej”

Pięć redakcji „Spięcia” zaprasza lokalne dziennikarki i dziennikarzy do współpracy. Trzydniowe seminarium i roczny program wsparcia. Dołącz do nas!

Jesteś dziennikarką_em albo studentką_em dziennikarstwa lub innych kierunków albo interesujesz się dziennikarstwem? Ciekawią cię sprawy lokalne i polityka na szczeblu samorządowym? Śledzisz działalność aktywistyczną w swoim mieście albo lesie, wkurza cię deweloper, zabudowujący każdą wolną przestrzeń? Do łez doprowadzają cię ścieki lejące się do rzeki po godzinach pracy inspektoratu? Może chcesz nagłośnić problemy, z jakimi borykają się lokalne media? A może chciała_byś relacjonować jesienne wybory do parlamentu i kampanię wyborczą w swoim okręgu? Możesz oczywiście pójść do wyższej szkoły bullshitu, gdzie pan Pereira z drugim panem wyjaśnią ci, na czym świat stoi, a raczej, od czego się chwieje. Ale możesz też wziąć udział w projekcie Dział Krajowy Lokalny i przez rok współpracować z jedną z pięciu redakcji Spięcia.

Spięcie tworzy pięć różnych ideowo redakcji, które od lat współpracują dziennikarsko. Klub Jagielloński, Magazyn Kontakt, Krytyka Polityczna, Nowa Konfederacja i Kultura Liberalna to niezależne media opiniotwórcze. Ich przekaz trafia do różnych grup odbiorców. Łączy je chęć poważnej debaty i przekonanie, że warto przebijać własne bańki informacyjne.

Zapraszamy lokalne dziennikarki i dziennikarzy do przebijania baniek razem z nami!

Spięcie otwiera roczny program współpracy medialnej Dział Krajowy Lokalny. Chcemy wzmacniać głosy płynące spoza Warszawy. Chętnie podzielimy się wiedzą i zasobami, a przy okazji nawiążemy współpracę.

Weź udział w seminarium

Pierwszym etapem programu Dział Krajowy Lokalny będzie trzydniowe seminarium. W gronie przedstawicielek pięciu redakcji Spięcia, zaproszonych gości specjalnych oraz uczestniczek_ków programu porozmawiamy o wyzwaniach społecznych i mediach, które mają ambicję je opisać.

Seminarium odbędzie się w dniach 30 marca – 2 kwietnia 2023 roku nad Zalewem Zegrzyńskim.

Zapewniamy nocleg, pełne wyżywienie, pokrywamy koszty transportu.

Kiedy już się poznamy, uczestniczki_cy programu rozpoczną współpracę z wybranymi przez siebie redakcjami współtworzącymi Spięcie. Przez rok będziemy się wspierać, opisywać świat i przebijać medialne bańki.

Współpracuj z jedną z redakcji Spięcia

Każda z redakcji proponuje wsparcie indywidualne, czyli 50 godzin konsultacji w ciągu 60 tygodni trwania projektu.

Każda z redakcji jest inna i może ci zaproponować wyjątkowy program. Poznaj redakcje tworzące Spięcie i wybierz tę, z którą chcesz współpracować.

Kultura Liberalna wydaje internetowy tygodnik opinii. Kolejne wydania ukazują się we wtorki, a każde z nich to pełnowymiarowy pakiet analiz politycznych, wywiadów z intelektualistami, politykami i dziennikarzami, a także tekstów o literaturze, sztukach wizualnych oraz muzyce. W ramach tygodnika ukazują się również trzy autorskie wideopodcasty na YouTubie i w serwisach podcastowych. Kultura Liberalna organizuje także konferencje, seminaria oraz debaty. Wydaje książki na temat przyszłości liberalnej demokracji w Polsce i na świecie.

Uczestniczkom projektu Kultura Liberalna oferuje:

1. udział zdalny (Zoom) lub osobisty w dyskusji redakcyjnej Kultury Liberalnej dwa razy w miesiącu

2. udział w przygotowaniu materiału dziennikarskiego (felieton, recenzja, reportaż, wywiad, komentarz, w zależności od miesiąca) pod okiem redaktora prowadzącego, samodzielnie lub w teamie dziennikarskim – transkrypcja i/lub research i/lub zrobienie materiału dziennikarskiego i/lub redakcja (konsultacje i współpraca)

Krytyka Polityczna działa na rzecz zmiany społeczne. Chce, by świat stał się równiejszy, sprawiedliwszy, mądrzejszy i przyjaźniejszy. Pisze i wydaje książki o klimacie, ekonomii, kulturze, analizuje scenę polityczną, szuka rozwiązań na dziś i wygląda w przyszłość. Zabiera głos w debacie publicznej, prowadzi badania, inspiruje. W ramach Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego działa internetowy dziennik opinii, wydawnictwo, świetlice w Warszawie i w Cieszynie oraz Instytut Krytyki Politycznej.

Uczestniczkom projektu Krytyka Polityczna oferuje:

1. opiekę redakcyjną, czyli wybór i omówienie tematu, wsparcie w wyborze formy (wywiad, felieton, publicystyka, reportaż), wsparcie w trakcie pracy nad tekstami, płatną publikację na portalu Krytyki Politycznej

2. pomoc w zdobyciu kontaktów do osób, z którymi chcesz przeprowadzić wywiad

3. wizytę w redakcji, uczestniczenie w kolegium redakcyjnym, wgląd w codzienną, zwykłą pracę zespołu pl

4. konsultację przy produkcji materiału filmowego, jeżeli twoim marzeniem jest nagranie krótkiego filmu

5. wsparcie przy produkcji podcastu w podcastowni Krytyki Politycznej, jeżeli czujesz, że ta forma dziennikarstwa to twój żywioł

6. konsultację z naszym specjalistą od social mediów i fotoedytorem

Nowa Konfederacja to internetowy magazyn. Ponadto NK wydaje książki, organizuje debaty. Regularnie na łamach magazynu pojawiają się teksty o tematyce politycznej o znaczeniu strategicznym, o państwie i polityce międzynarodowej. W publikowanych książkach Nowa Konfederacja stawia sobie za cel odgrywanie roli pośrednika między światem ekspercko-akademickim a medialnym.

Uczestniczkom projektu Nowa Konfederacja oferuje:

1. zagłębienie się w tematykę polityczną o znaczeniu strategicznym oraz udział w pracach środowiska tworzącego miejsce poważnej debaty o państwie i polityce

2. wsparcie doświadczonego redaktora przy próbach tworzenia: eseju, felietonu i artykułu publicystycznego, z możliwością publikacji najlepszych materiałów na stronie http://www.nowakonfederacja.pl

3. realizację cyklu 3 wywiadów pod okiem doświadczonego redaktora, z możliwością publikacji najlepszych materiałów na stronie http://www.nowakonfederacja.pl

4. wsparcie doświadczonego redaktora przy realizacji materiału reportażowego, z możliwością publikacji najlepszych materiałów na stronie http://www.nowakonfederacja.pl

5. możliwość przysłuchiwania się obradom kolegium redakcyjnego / radyprogramowej Nowej Konfederacji (1–3 razy w czasie trwania projektu)

Magazyn Kontakt łączy lewicową wrażliwość z wartościami katolickimi. Kontakt tworzy zaangażowane środowisko, publikuje opiniotwórcze teksty, inicjuje działania społeczne. Na swoich łamach – w internecie i drukowanym magazynie – porusza tematykę ekonomiczną, polityczną, kulturową, religijną. Dużo pisze o sprawiedliwości społecznej i ekologicznej, wykluczeniach, ubóstwie, przemocy i Kościele.

Uczestniczkom projektu Magazyn Kontakt oferuje:

1. możliwość uczestnictwa w pracach redakcji o unikalnym profilu światopoglądowym, pozwalającym analizować zjawiska społeczne, łącząc lewicową i chrześcijańską wrażliwość

2. możliwość zaangażowania się w bieżące prace redakcyjne, np. przy tworzeniu odsłon tematycznych czy numerów papierowych, zarówno merytoryczne (wymyślanie i tworzenie materiałów), jak i techniczne (prace redakcyjne i edytorskie)

3. możliwość – w zależności od chęci współpracujących osób – wspólnego wypracowania i stworzenia cyklu materiałów o wybranym zagadnieniu w Polsce lokalnej, np. o wyzwaniach ekologicznych, doświadczeniu transformacji, Kościele itd. i publikacji ich na stronie pl

4. wsparcie doświadczonego redaktora w przygotowaniu zaproponowanych materiałów (wywiadów, tekstów publicystycznych, reportaży itd.) i publikacja ich na stronie pl – liczba materiałów do indywidualnego uzgodnienia

5. cykl kilku spotkań seminaryjnych z uznanymi dziennikarzami i dziennikarkami zajmującymi się różnymi formami (reportaż, dziennikarstwo śledcze, wywiad), którzy współpracują z redakcją Kontaktu

Klub Jagielloński prowadzi portal klubjagiellonski.pl, na łamach którego ukazują się regularnie opinie, analizy i eseje, a także komentarze społeczne, polityczne czy dotyczące kultury. Ponadto organizacja publikuje czasopismo idei „Pressje”, prowadzi kanał w serwisie YouTube poświęcony sprawom politycznym, redaktorzy Klubu Jagiellońskiego są autorami podcastów. W każdym miesiącu organizacja przygotowuje otwarte debaty, spotkania, seminaria i wykłady w całej Polsce. Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego przygotowuje raporty, komentarze do zmian prawa.

Uczestniczkom projektu Klub Jagielloński oferuje:

1. naukę pisania artykułów publicystycznych, notek prasowych, artykułów analitycznych; przygotowywania i przeprowadzania wywiadów; promocji materiałów w social mediach (przede wszystkim FB, Twitter, Instagram)

2. udział w wybranych spotkaniach redakcji portalu i pisma idei „Pressje

3. przygotowywanie własnych, różnorodnych materiałów z możliwością publikacji na naszych łamach

4. dostęp do bieżącej pracy redakcji portalu

 

Chcesz się zgłosić? Wypełnij formularz https://forms.gle/PhKmJ8sUimDgyZCT9 Rekrutacja trwa do 21.03.2023.
Na wszystkie zgłoszenia odpowiemy do 24.03.2023
Masz pytania? Napisz [email protected]

Zapraszamy!

**

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy Norweskich.

 

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ
(10/2023)
10 marca 2023

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj