PERSPECTIVES Talks
Goethe-Institut w Warszawie oraz tygodnik online „Kultura Liberalna” zapraszają na dyskusję panelową z cyklu „PERSPECTIVES Talks”. Format dyskusyjny „PERSPECTIVES Talks” skierowany jest do osób z całej Europy i zachęca do zaangażowania się w transgraniczne debaty na tematy poruszane w ramach projektu PERSPECTIVES. Pomaga przełamać bańki opinii i zachęca naszych docelowych odbiorców do zrozumienia własnych perspektyw w kontekście europejskim.
Dyskusja będzie okazją do wielowątkowej analizy tematu mobilności w Europie, podczas której poruszymy zarówno kwestie mobilności turystycznej jak i migracyjnej. Przyjmując różnorodne, transgraniczne punkty widzenia nakreślimy kierunek, w którym należy podążać, by współtworzyć Europę zrównoważoną i odpowiedzialną.
W dyskusji wezmą udział Anna Mikulska, Joanna Strzałko i Mateusz Kokoszkiewicz, a poprowadzi ją Jakub Bodziony z tygodnika „Kultura Liberalna”.
TRANSMISJA ON-LINE
GOŚCIE
Mateusz Kokoszkiewicz – dziennikarz Gazety Wyborczej od 2013 r., gdzie pisze m.in. o transporcie, ekologii, energetyce, architekturze, urbanistyce i polityce. Opisywał m.in. sprawę kopalni Turów, upadłość dewelopera Gant, wycinki drzew we Wrocławiu, wrocławski smog czy transport kolejowy na Dolnym Śląsku. Prowadził takie projekty, jak „Kolej na Dolny Śląsk”, „Oddychać po ludzku”, „Wyborcza na osiedlach” czy „Zielona fala dla pieszych i cyklistów”. Relacjonował szczyt COP26 w Glasgow. Laureat nagród „Poszerzamy perspektywę” i „Dziennikarz Przyjazny Mobilności Aktywnej”. Absolwent prawa na Uniwersytecie Warszawskim, członek grupy doradczej ds. legislacji przy Minister ds. Społeczeństwa Obywatelskiego.
https://www.facebook.com/kokoszkiewiczm
https://x.com/m_kokoszkiewicz
Anna Mikulska – dziennikarka i badaczka. Zajmuje się tematami wokół praw człowieka, głównie migracjami i uchodźstwem. Publikowała reportaże m.in. z Lampedusy, irackiego Kurdystanu czy Bahrajnu. Przez rok monitorowała sytuację uchodźców z Ukrainy w Polsce w ramach projektu badawczego Amnesty International. Laureatka w konkursie Festiwalu Wrażliwego. Współtworzy projekt reporterski „Historie o Człowieku”.
https://www.facebook.com/historieoczlowieku
https://www.instagram.com/historieoczlowieku
Joanna Strzałko – absolwentka filologii szwedzkiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz Polskiej Szkoły Reportażu (PSR) w Warszawie. Była stewardessą, pracowniczką korporacji, właścicielką firmy PR. Od ukończenia PSR jest freelancerką i zajmuje się pisaniem reportaży oraz tłumaczeniami. Współpracuje z „Gazetą Wyborczą”, „Dużym Formatem”, „Charakterami”, Oko.press, portalem weekend.gazeta.pl i „Magazynem” Goethe-Institut. Publikowała także w Tygodniku Powszechnym, Polityce i Newsweek Historia. Trzykrotna stypendystka Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Finalistka Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego w 2019 i 2021 r. Mieszka w Niemczech.
https://www.facebook.com/joanna.strzalko
Jakub Bodziony – dziennikarz, szef działu audiowizualnego i zastępca szefa działu politycznego Kultury Liberalnej. Autor cotygodniowych wideopodkastów o polityce międzynarodowej.
Wydarzenie odbędzie się w ramach PERSPECTIVES, transgranicznego projektu dziennikarskiego współfinansowanego przez Unię Europejską.
Więcej informacji o projekcie.
Partnerem projektu w Polsce jest tygodnik Kultura Liberalna, polityczno-kulturalny tygodnik internetowy o profilu liberalnym ukazujący się w każdy wtorek od roku 2009.
Wydarzenie będzie otwarte dla publiczności oraz transmitowane na żywo na kanale YouTube Goethe-Institut Polska.