Szanowni Państwo!
Czy w Polsce istnieje problem ignorowania praw mężczyzn – i czy w ogóle może on współcześnie występować? Czy mężczyźni są w społeczeństwie dyskryminowani albo czy istnieje przynajmniej trend zmierzający w tym kierunku? Można przecież powiedzieć, że mężczyźni od tysięcy lat mieli łatwiej – ale być może feminizm osiągnął tak duży sukces, że na horyzoncie widać już równość, a nawet odwrócenie sytuacji kobiet i mężczyzn?
Takie refleksje pojawiają się w ostatnich latach coraz częściej. Płyną one w szczególności ze strony kulturowej prawicy. Symbolami tego rodzaju przekazu stali się autorzy, tacy jak kanadyjski psycholog Jordan Peterson, autor popularnych książek z gatunku self-help. Podobną dyskusję można było zauważyć też w kontekście filmu „Barbie”, który zdaniem niektórych komentatorów ukazywał mężczyzn w złym świetle – jako bezradnych i beznadziejnych.
W Polsce dyskusja na ten temat rozwija się w szczególności w okolicach konserwatywnego Klubu Jagiellońskiego, który w 2021 roku wydał raport autorstwa Michała Gulczyńskiego pt. „Przemilczane nierówności. O problemach mężczyzn w Polsce”. Gulczyński był również współorganizatorem pierwszego Kongresu Mężczyzn, który odbył się ostatnio w Krakowie, a którego nazwa nawiązuje do organizowanego od lat Kongresu Kobiet.
Czy zatem rozmawianie o problemach mężczyzn jest z natury działalnością konserwatywną albo czy sprzyja politycznie prawicy? Nad tym właśnie zastanawiamy się w aktualnym numerze „Kultury Liberalnej”. Z pewnością istnieje potencjał, żeby budować wśród części mężczyzn poczucie zagrożenia czy wykluczenia i wykorzystywać temat „praw mężczyzn” jako rodzaj kontry wobec feminizmu. A to nie byłoby korzystne.
Jednak wymieniane we wspomnianym raporcie problemy nie zawsze związane są z konkretną ideologią polityczną. Mówimy choćby o różnicach w długości życia między kobietami a mężczyznami, nierównym wieku emerytalnym czy różnicach w wynikach edukacyjnych między chłopcami a dziewczynkami. Może zatem problemami, które dotyczą mężczyzn, powinny zajmować się wszystkie partie głównego nurtu, aby tematu nie przejęła wyłącznie prawica? I może między prawami kobiet a prawami mężczyzn nie musi być konfliktu?
W nowym numerze „Kultury Liberalnej” piszemy o tym, czy w Polsce istnieje problem dyskryminacji mężczyzn – i jak odpowiednio troszczyć się zarówno o potrzeby mężczyzn, jak i kobiet.
Do naszego Tematu Tygodnia odniosą się również Jarosław Kuisz i Tomasz Terlikowski w nowym odcinku podcastu „Kultury Liberalnej”, który opublikujemy wkrótce.
Zapraszamy do lektury!
Redakcja „Kultury Liberalnej”