Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Słysząc > Miłość, szkielet i...

Miłość, szkielet i fortepian

Aleksander Laskowski

Szkielety zwierząt i suknia ślubna bez welonu. Kościec łosia dumnie wznosi rogi. Christine Schäfer spokojnie patrzy przed siebie.

Dlaczego na okładkę płyty z muzyką Purcella i Crumba się kazała sfotografować w Narodowym Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu?

Odpowiedzi szukam wśród dźwięków. Purcell pięknie mówi o miłości, która żywi się muzyką. Schäfer miękko układa się w fałdach fortepianu. Klawesyn byłby dla niej zimny i twardy niczym rycerska zbroja. Arcykobieca barwa ładniej brzmi odziana w pluszową suknię steinwaya.

Crumb medytuje nad śmiercią. Syczy. Szepcze. Krzyczy. Tryluje. Zrozpaczony osuwa się w ciszę wokalnym glissando. Jedwabisty głos Schäfer ostrożnie stąpa po chwiejnym rusztowaniu fortepianu preparowanego. Chwilami dźwięczy on jak cytra. Albo jak klawesyn. Arcykobieca barwa brzmi złowróżbnie w takim otoczeniu.

Skąd zatem owo zdjęcie – Christine Schäfer w białej sukni śród szkieletów zwierząt? Miłość i śmierć.

Gdy ktoś kocha, zapewne częściej rozmyśla o rzeczach ostatecznych. Schäfer rozmyśla często.

Nagranie:

Apparition
Henry Purcell (1659 – 1695)
George Crumb (ur. 1929)

Christine Schäfer sopran
Eric Schneider fortepian

ONYX 2010

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 31

(31/2009)
17 sierpnia 2009

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj