Katarzyna Suchcicka
Wiele twarzy Profesora
Dlaczego mówić o Leszku Kołakowskim 1 listopada? Można byłoby odpowiedzieć żartem – Profesor bardzo lubił żarty – ponieważ był autorem „Horror metaphysicus”, książki o lęku. A lęk nas ogarnia, gdy myślimy o zmarłych. Zatem także w dniu Wszystkich Świętych.
Mówiąc jednak poważnie, projektując niedzielny blok w Telewizji Kultura, kierowałam się szczególnym stosunkiem Leszka Kołakowskiego do religii. Nawet w czasie, gdy prezentował jeszcze poglądy marksistowskie, podkreślał jej szczególną rolę dla kultury i etyki.
Program został zaprojektowany w formie trzech części. W pierwszej (godzina 17.05) dyskusja dotyczy różnych twarzy Leszka Kołakowskiego jako filozofa. Jego przejść od radykalizmu i pochwały filozofii proletariackiej, przez krytykę socjalizmu, po superlatywizm moralny. Zastanawialiśmy się, jak to możliwe, że ten sam człowiek napisał „Główne nurty marksizmu” i „Świadomość religijną i więź kościelną”. Rozmowa w drugiej części (godzina 17.50) poświęcona została przestrzeni duchowej Leszka Kołakowskiego. Postaraliśmy się uchwycić charakter człowieka zawieszonego między marksizmem a chrześcijaństwem. I wreszcie trzecią część (godzina 18.30) poświęciliśmy opowieści o tym, jaką metodę filozoficzną stosował Kołakowski, bez końca wydobywając immanentne sprzeczności, tkwiące w naszym świecie.
We wszystkich trzech częściach będzie można zobaczyć fragmenty wypowiedzi samego Leszka Kołakowskiego: o świętych, ale nie tylko, także o równości, cnocie, władzy, przyjaźni.
W programie wystąpią znakomici goście. Udało się nam porozmawiać m.in. z Karolem Modzelewskim, Aleksandrem Smolarem, z wyprawy z Kazachstanu przyjechał Biskup Dembowski – przyjaciel Kołakowskiego ze studiów, Henryk Wujec, miłośnik filozofii Profesora jeszcze na studiach fizycznych oraz Małgorzata Szpakowska i Jerzy Niecikowski – niegdysiejsi asystenci Kołakowskiego, z zaproszenia skorzystała także „Kultura Liberalna”. Blokowi towarzyszą dwa filmy animowane o Królestwie Lajlonii (godz. 17.35) wg książki Leszka Kołakowskiego oraz film dokumentalny Marii Zmarz-Koczanowicz pt. „Profesor” (godz.18.55).
Mieszanka intelektualnie i duchowo inspirująca. Zapraszam zatem w tym wyjątkowym dniu do oglądania naszego programu – skromnego hołdu dla Leszka Kołakowskiego.
* Katarzyna Suchcicka, poetka, krytyk literacki i dziennikarz. Autorka filmów dokumentalnych. Obecnie pracuje dla TVP Kultura. Autorka scenariusza i wydawca bloku programowego „Niedziela z… Leszkiem Kołakowskim”.