Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Słysząc > Herodiada. Herod. Heroina....

Herodiada. Herod. Heroina. Salome w Amsterdamie

Aleksander Laskowski

Kilka szczegółów wystarczy, by wyobrazić sobie libacyjną temperaturę „Salome” w inscenizacji Petera Konwitschnego.

Towarzystwo w strojach sylwestrowych siedzi za długim stołem. I zakrapia. Pod stołem Herod spółkuje ze swą połowicą, choć w gruncie rzeczy nad Herodiadę przedkłada heroinę. Nieprzytomna księżniczka Salome śpi na kanapie z głową w dół. Nie słyszy, gdy ktoś śpiewa, że „piękna jest tej nocy”.

W chwili alkoholowej euforii Narraboth oddaje – nie w pełni dobrowolnie – swe męskie ciało na usługi zbiorowej chuci. Tylko Jochanaan siedzi spokojnie. Jego oblicze zasłania szary, papierowy worek z domalowanym uśmiechem.

Przez cały czas ruchu na scenie aż nadto. Paradoksalnie ubywa go wraz z „Tańcem siedmiu zasłon”. Salome wiruje na tle zatrzymanego kadru – rozpustnicy zamarli muśnięci jej szalem. A księżniczka nie obnaża ciała. W rytm celowo wulgarnej muzyki zaczyna uderzać w betonową ścianę, na której kredą nakreśliła drzwi. Wyjścia nie ma. Scenariusz nakazuje jej zażądać głowy Chrzciciela. Ta jednak nie zostanie ścięta. Salome składa więc nekrofilski pocałunek na teatralnym rekwizycie, po czym znajduje pocieszenie w objęciach Świętego.

Operę kończą słowa „zabić tę kobietę”, w oryginalne wypowiadane przez Heroda. U Konwitschnego krzyczy je siedzący na widowni elegant. Jeden z nas?

Zachwycony brzmieniem orkiestry oraz wokalnym i aktorskim kunsztem śpiewaków, wyruszam na spacer uliczkami Amsterdamu. Chcę porównać teatralny świat promiskuityzmu z realiami ulicy, gdzie legalnie można zakontraktować miłość na godziny. Między czerwonymi latarniami kręcą się lekko zmoknięci turyści. W kanale gromadka niewinnie białych łabędzi, które wiedzą, gdzie można liczyć na łakomy kąsek. A dokoła cisza i spokój.

Koncert:

Ryszard Strauss „Salome”
Reżyseria: Peter Konwitschny
Soliści: Gabriel Sadé, Doris Soffel, Annalena Persson, Albert Dohmen, Marcel Reijans, Barbara Kozelj
Nederlands Philharmonisch Orkest
Dyr.: Stefan Soltesz

De Nederlandse Opera
25 listopada 2009 r.

 

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 49

(49/2009)
21 grudnia 2009

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj