Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Komentarz nadzwyczajny > Trybunał Konstytucyjny zakazał...

Trybunał Konstytucyjny zakazał aborcji

Emilia Kaczmarek

Dziś Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło de facto całkowity zakaz aborcji w Polsce. To nie jest moment na kolejny wyważony tekst o moralnej ocenie aborcji. To jest moment, w którym wiele kobiet w Polsce płacze z bezsilności.

To była decyzja polityczna

PiS wprowadziło zakaz aborcji, wysługując się Trybunałem Konstytucyjnym. Jarosław Kaczyński jeszcze w 2016 roku mówił: „Będziemy dążyli do tego, by nawet przypadki ciąż bardzo trudnych, kiedy dziecko jest skazane na śmierć, mocno zdeformowane, kończyły się jednak porodem, by to dziecko mogło być ochrzczone”. Dotrzymał słowa.

To posłowie PiS-u (oraz Kukiz’15 i Konfederacji) skierowali tę sprawę do Trybunału. Jeszcze na początku pandemii Sejm przyjął do dalszych prac w komisjach projekt Kai Godek, który – tak samo jak dzisiejszy wyrok TK – zakładał wykreślenie z ustawy o planowaniu rodziny przesłanki o dopuszczalności przerwania ciąży w przypadku nieuleczalnych, śmiertelnych wad płodu. Teraz posłowie nie będą już musieli zajmować się projektem Kai Godek. Trybunał Konstytucyjny wprowadził go w życie.

W ostatnich latach wszystkie sejmowe próby dalszego zaostrzania prawa antyaborcyjnego w Polsce spotykały się z masowymi protestami. Trybunał Konstytucyjny nie bada jednak opinii publicznej, tylko zgodność prawa z Konstytucją. Jest to jednak Trybunał, który od dawna nie jest już niezależną instytucją. Zakaz aborcji nie był autonomiczną decyzją opartą na rzetelnej analizie Konstytucji – był wykonaniem woli politycznej.

De facto całkowity zakaz aborcji

W ostatnich latach w Polsce co roku przeprowadzano około tysiąca legalnych aborcji. Zdecydowana większość z nich spowodowana była wykryciem ciężkich, nieuleczalnych wad płodu. Od momentu opublikowania wyroku TK przerwanie ciąży z tego powodu, nawet w pierwszym trymestrze, będzie przestępstwem. Nieważne, czy płód ma szansę dożyć do końca ciąży, nieważne, czy jest pewne, że umrze zaraz po porodzie – ma umrzeć naturalną śmiercią, a kobieta musi czekać na tę naturalną śmierć.

Trybunał Konstytucyjny uważa, że „od momentu poczęcia możemy mówić o człowieku z jego przyrodzoną godnością”. Czy w takim razie czeka nas także zakaz antykoncepcji hormonalnej, w tym zwłaszcza antykoncepcji awaryjnej?

Polskie państwo dba o osoby niepełnosprawne, ale tylko te potencjalne

Prawo do przerwania ciąży w przypadku ciężkiej wady płodu nie jest wyrazem dyskryminacji osób niepełnosprawnych. Prawo to pozwala zapobiegać niewyobrażalnemu cierpieniu – i dziecka i matki. Przerwanie rozwoju skazanego na śmierć zarodka lub płodu na etapie, na którym nie może jeszcze odczuwać bólu ani strachu, jest bardziej humanitarne niż skazywanie noworodka na śmierć w męczarniach, dlatego że Jarosław Kaczyński chce, by zostało ochrzczone!

Prawo i Sprawiedliwość walczy z dyskryminacją, ale tylko jeśli dotyczy ona płodów. O tym, jak dba o realne potrzeby osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów, mogliśmy się przekonać choćby w czasie ich protestu dwa lata temu.

Dla Trybunału Konstytucyjnego szacunek dla godności ludzkiej oznacza, że można zmuszać kobiety do porodu, który skończy się śmiercią dziecka. Czy godność nie ma nic wspólnego z prawem do wolności od tortur?

 

Obraz ilustrujący wpis: Marta Zawierucha

 

Na kogo warto zagłosować ...

... w najbliższych wyborach do europarlamentu? Żyjemy w dobie baniek medialnych i polaryzacji debaty publicznej. Zbliżające się wybory do parlamentu europejskiego są kluczowe dla przyszłości Polski i Europy, a prowadzona przez przeciwne strony polityczne kampania często odbiega od kluczowych dla wyborców tematów związanych z bezpieczeństwem, infrastrukturą krytyczną, solidarnością społeczną i zmianami klimatycznymi.

Każdy i każda z nas ma prawo do obiektywnych mediów i rzetelnych informacji, pozwalających podjąć odpowiedzialną decyzję wyborczą. Rzeczowe analizy pomagające nam wszystkim decydować o swoich prawach i obowiązkach warto wesprzeć nawet drobną kwotą. Choć nie pobieramy opłat za teksty, nasza praca ma swoją wartość. Nawet 50 złotych miesięcznie pozwala nam stale docierać do nowych osób poszukujących refleksyjnego, niezależnego dziennikarstwa. Wspólnie z naszymi Darczyńcami i Patronami zapewniamy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 615

(45/2020)
22 października 2020

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj