close
 
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Czytając > Odnaleźć się w...

Odnaleźć się w trudnych sytuacjach. Recenzja poradników dla dzieci autorstwa Rachel Brian [KL dzieciom]

Anna Anzulewicz

Dwie komiksowe książeczki kryją w sobie bogactwo treści. Pierwsza daje konkretne narzędzia do oswajania lęków, druga – pokazuje, jak stawiać granice w relacjach. To jedne z najlepszych poradników dla dzieci, z jakimi miałam styczność w ostatnich kilku latach.

„Martw się mniej. Jak odnaleźć siłę, spokój i oswoić lęk” to książka dla wszystkich, którzy się martwią, czyli dla każdego. Jest to komiksowy przewodnik po świecie wewnętrznych doświadczeń, które nie zawsze bywają przyjemne. Książka pokazuje, czym jest lęk, skąd się bierze, a także proponuje konkretne narzędzia, które pozwalają ten lęk oswoić i zmniejszyć jego natężenie w sytuacjach, gdy to uczucie nam nie służy. Zaproponowane narzędzia do radzenia sobie z lękiem (między innymi techniki oddechowe i wizualizacje) są bardzo proste do wykonania, a zarazem niezwykle skuteczne. Co ważne, podobne techniki są powszechnie wykorzystywane również przez terapeutów zajmujących się terapią zaburzeń lękowych, a ich skuteczność jest potwierdzona naukowo [1]. Lęk w książce prezentowany jest nie jako problem, z którym trzeba sobie poradzić, czy też jako wróg, z którym trzeba wygrać, lecz jako naturalny element życia. Który, choć czasem bywa przytłaczający, jest możliwy do oswojenia.

„Zgadzam się albo i nie! Jak szanować granice – swoje i cudze” to książka o relacjach, która pokazuje, jak możemy żyć w zgodzie ze sobą samymi i innymi. Tłumaczy, czym jest zgoda, jak komunikować to, co nam się podoba, a co nie, a co najważniejsze – jednoznacznie tłumaczy, że każda osoba – i dorosły, i dziecko – ma prawo zarówno do stawiania granic, jak również do zmiany zdania. Z wypełnionej komiksowymi rysunkami książki możemy się także dowiedzieć, po czym poznać, czy dana relacja jest dla nas dobra, czy nie i jak respektować granice innych osób. Te ważne i nierzadko trudne treści przedstawione są na konkretnych przykładach – w dialogach, komiksach, prostych słowach. Przykłady i sugestie pomagają młodemu czytelnikowi budować poczucie własnej skuteczności. Pokazują, że ma prawo powiedzieć „nie”, i dają wskazówki pomagające odpowiednio zachować się w trudnych sytuacjach.

Autorką książek jest Rachel Brian – rysowniczka z wieloletnim doświadczeniem w pracy badawczej i działalności oświatowej. Obie publikacje mają logiczną, a zarazem różnorodną strukturę – na początku otrzymujemy informację o tym, co znajdziemy (i czego nie znajdziemy) w książce, później przechodzimy przez kolejne rozdziały, z których każdy poświęcony jest jednemu tematowi. Dodatkowo w książeczkach znajdziemy minikomiksy ilustrujące główne tezy poszczególnych rozdziałów, a także kącik naukowy, gdzie przedstawiono wyniki badań naukowych.

Książki napisane są prostym i oszczędnym językiem. To niesamowite, że na tak niewielu stronach można umieścić tak dużo ważnych treści. Jestem przekonana, że z obu poradników autorstwa Rachel Brian skorzystają nie tylko dzieci. Te pozycje skłaniają do refleksji nad swoimi emocjami – także trudnymi – oraz relacjami z innymi osobami niezależnie od wieku.

Przypis:

[1] Chodzi o techniki wykorzystywane w podejściu poznawczo-behawioralnym [ang. cognitive behavioural therapy, CBT].

 

Książki:

Rachel Brian, „Zgadzam się albo i nie! Jak szanować granice – swoje i cudze”; „Martw się mniej. Jak odnaleźć siłę, spokój i oswoić lęk”, przeł. Maria Antonina Janczurowska, wyd. Debit, Katowice 2020, 2021.
Proponowany wiek odbiorcy: 6+

 

Rubrykę redaguje Paulina Zaborek.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 651

(26/2021)
29 czerwca 2021

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE

NAJPOPULARNIEJSZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj