0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [SKRZYDŁOWSKA W CZWARTEK]...

[SKRZYDŁOWSKA W CZWARTEK] Niech Tusk będzie jak Bob Budowniczy, a nie tylko jak piłkarz

Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin

Domagając się natychmiastowego wprowadzenia 800 plus, Donald Tusk załatwił dwie sprawy. Sprawił, że coś, co miało wyglądać jak prezent w złotym papierze, straciło blask i nabrało cech należności, z którą PiS się ociąga. A po drugie – celna broń PiS-u, jaką było straszenie, że Tusk odbierze im 500 plus, straciła właśnie siłę rażenia. To dobry moment na kontrę PO.

Obietnice wyborcze, jakie ogłosił prezes PiS-u na ostatniej konwencji tej partii, zabrzmiały jak fajerwerki. Oczywiście nie nazwał ich obietnicami wyborczymi, tylko polityką społeczną, ale od nowego roku świadczenie 500 plus ma zamienić się w 800 plus, leki dla osób powyżej 65. roku życia i poniżej 18. mają być za darmo, podobnie jak autostrady dla wszystkich.

500 plus to sprawdzona broń PiS-u. Każdy widz TVP wie, że Tusk chce odebrać Polakom to świadczenie, tymczasem PiS zamierza je podnieść i to konkretnie, efektownie. Do tego dodaje leki dla swojego elektoratu, czyli osób ze starszego pokolenia i odpowiada na potrzeby społeczne, bo wiadomo, że stan zdrowia młodzieży, zwłaszcza psychiczny, jest alarmujący, więc i to pokolenie dostanie coś od opiekuńczego państwa. A autostrady to już odebranie Platformie Obywatelskiej największej dumy, jak odbicie męża czy żony – może i Platforma je zbudowała, ale to dzięki PiS-owi wszyscy Polacy będą mogli po nich jeździć.

Tusk wybija piłkę Kaczyńskiemu

Jednak w odpowiedzi Donald Tusk też odbił PiS-owi jego dumę. Tak jak dla Platformy Obywatelskiej autostrady są znakiem firmowym jej rządów, symbolem modernizacji kraju, którego dokonała, tak marką PiS-u jest 500 plus. Po zapowiedzi znaczącego podniesienia świadczenia Tusk mógł poczuć, że dostał cios – to Kaczyński udowodnił Polakom, że można dać im pieniądze na każde dziecko i to on teraz zdecydował, że poczują to lepiej.

Tusk jednak zareagował błyskawicznie i chyba najlepiej, jak można było sobie wyobrazić. Dlaczego dopiero na Sylwestra? Podnieśmy stawkę już na Dzień Dziecka! – zapytał i zapowiedział natychmiastowe złożenie projektu o podniesienie świadczenia od 1 czerwca. A kiedy PiS odpowiedziało, że nie popiera tego pomysłu, zobowiązał polityków PO, żeby za każdym razem pytali tych z PiS-u – gdzie jest 800 plus, które obiecaliście?

Reakcja Tuska to jednak coś więcej – nazywa podwyżkę rewaloryzacją. A więc nie jest to prezent wyborczy od Kaczyńskiego, nie program społeczny, tylko coś, co się ludziom należy. Co do czego PiS nie robi żadnej łaski, bo doprowadził do inflacji i dotychczasowa wartość świadczenia spadła. Oraz – co równie ważne – co do czego Platforma Obywatelska nie ma żadnych wątpliwości, jest przekonana, że 800 plus się Polakom należy.

A co najlepsze – próbuje tę oczywistą należność wyszarpać od PiS-u, ale on się ociąga i nie chce dać.

PO może przejąć inicjatywę

A więc Tusk przejął sztandarowy temat PiS-u, jednak aktualne pozostaje pytanie – co mu to da. Z badań UCE RESEARCH dla Onetu wynika, że prawie 69 procent wyborców KO nie popiera podniesienia świadczenia. Popiera prawie 75 procent wyborców PiS-u. A więc, składając wniosek o natychmiastowe podniesienie świadczenia, Tusk nie tyle mobilizuje swoich wyborców, ile odnosi się do tych PiS-u. Raczej nie może liczyć na ich przejęcie, ale może na rozleniwienie, wygaszenie mobilizacji wyborczej.

Skoro rządzący i opozycja są za 800 plus, to będąc osobą, dla której jest to ważny argument wyborczy, nie trzeba się martwić o to, kto wygra.

Dlatego kolejnym krokiem PO po wybiciu piłki PiS-owi powinna być własna propozycja, narracja, która pozwoli im „grać u siebie”, jeśli można użyć porównania do ulubionego sportu Tuska. I wtedy zagrywka będzie kompletna. Tylko niech to nie będzie nieszczęsny kotlet schabowy, o którym pisałam ostatnio.

Rządzić to znaczy budować

A analizując pozostałe zapowiedzi PiS-u, trudno uwierzyć, że partia ma poważny pomysł na zarządzanie państwem, na politykę społeczną, na jakąkolwiek, która nie jest polityką poszerzania władzy i budowania równoległego obiegu przepływu publicznych pieniędzy. Dość powiedzieć, że główny program PiS-u, który nie polegał na przelewaniu pieniędzy na konto obywateli, zakończył się porażką, co wprost przyznał odpowiedzialny za niego minister.

Darmowe leki brzmiałyby dobrze, gdyby nie uciążliwa niepewność co do tego, o jakie leki chodzi. Czy o leki obecnie refundowane? Czy o te, które może dopiero zostaną wpisane na listę leków za darmo? Bo ludzie gotowi jeszcze pomyśleć, że niedostępne dla nich kosztowne i skuteczne terapie nowotworowe staną się nagle standardem. Raczej nie, ale tego prezes podczas konwencji PiS-u nie powiedział.

Darmowe autostrady nie biegną natomiast przez miasta powiatowe i wsie, wiodąc dzieci do oddalonych o kilka kilometrów szkół, do miejsc pracy w oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów miastach. Darmowe autostrady są więc atrakcyjnym pomysłem dla tych, którzy nie myślą rozstawać się z samochodem – ale z projektem modernizacyjnym nie mają wiele wspólnego. Zapowiedzi wyborcze PiS-u przypominają więc i pokazują ze wszystkich stron, na co jest zorientowana partia, która od ośmiu lat sprawuje w Polsce władzę. Na walkę, na chwianie nastrojami, ale nie na budowanie.

Dlatego, odpowiadając celnie Kaczyńskiemu, Tusk mógłby pokazać, że jest Bobem Budowniczym, a nie tylko sprawnym piłkarzem.

 

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 749

(20/2023)
18 maja 2023

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE

PODOBNEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj