Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Czytając > Za zasłoną dziecięcych...

Za zasłoną dziecięcych obaw. Recenzja książki „Boim oswaja lęk” [KL dzieciom]

Anna Azulewicz

Przeprowadzka za miasto budzi w Halszce lęk. Dziewczynka boi się zmian – nowej szkoły, nowych koleżanek i kolegów. Wówczas w jej rzeczywistość wkrada się świat fantastyczny w osobie skrzata Boima. To on pomoże Halszce poradzić sobie ze świeżo przeżytą stratą i otworzyć się na innych.

Siedmioletnia Halszka po śmierci dziadka przeprowadza się z rodzicami i babcią do starego domu za miastem. Rodzice dziewczynki mają nadzieję, że w takich spokojnych warunkach dziewczynka będzie mogła odzyskać równowagę po utracie bliskiej osoby. Niestety, pomimo ich wysiłków Halszka jeszcze bardziej wycofuje się od świata i unika nawiązywania nowych relacji.

Pewnego dnia dziewczynka spotyka w ogrodzie skrzata o dziwnym imieniu – Boim. Boim boi się tak bardzo, że nie pamięta już nawet swojego prawdziwego imienia, a co więcej, jest cały ulepiony z lęku! Boim boi się nawet najdrobniejszych rzeczy – innych ludzi, deszczu czy liści powiewających na wietrze. Ma też szczególną moc – potrafi wyczuwać nie tylko swój własny lęk, ale też lęki innych osób, nawet jeśli są one dobrze ukryte. 

Pomimo obopólnego lęku, Halszka nawiązuje przyjaźń z Boimem, a ich relacja, choć niełatwa, ma terapeutyczne działanie dla obojga. Boim i Halszka wspólnie nabywają nowe umiejętności, uczą się oswajać swój lęk i znajdują odwagę, by wyciągnąć rękę do innych osób i w ten sposób pomóc innym nieśmiałym i borykającym się z lękami dzieciom, takim jak Konstanty zdominowany przez nadopiekuńczą babcię albo Mirka, która unika zabaw na dworze w obawie, że się ubrudzi i dostanie za to burę. 

Czy relacja Boima i Halszki okaże się na tyle wyjątkowa, że dziewczynka na nowo nauczy się ufać ludziom, a skrzat przypomni sobie swoje prawdziwe imię? Dowiecie się tego, jeśli sięgnięcie po tę mądrą książkę. Przy okazji możecie znaleźć inspirację, która pomoże oswoić lęk Waszym dzieciom. Opowieść autorstwa Katarzyny Pruszkowskiej-Sokalli, pięknie ilustrowana przez Iwonę Klimaszewską, kierowana jest do młodych czytelników, którzy mierzą się z emocjami związanymi ze zmianą i utratą – ze strachem, lękiem, ale również nadzieją. 

Książka pokazuje, w jaki sposób możemy nawigować wśród tych trudnych emocji, jak je oswoić i jak zaopiekować się swoimi potrzebami. Uczy również tego, że wszystkie emocje są porządku, lęk również. I tego, że musimy radzić sobie z trudnościami samodzielnie. 

Zdecydowanie jest to świetna propozycja na moment przełomu, jakim jest nowy rok szkolny.

 

Książka:

Katarzyna Pruszkowska-Sokalla, „Boim oswaja lęk”, il. Iwona Klimaszewska, wyd. Zielona Sowa, Warszawa 2023.

Proponowany wiek odbiorcy: 6+

 

Rubrykę redaguje Paulina Zaborek.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 766

(37/2023)
12 września 2023

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj