0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Temat tygodnia > Widmo Trumpa. Czy...

Widmo Trumpa. Czy Europa obroni się sama przed Rosją?

Szanowni Państwo!

Wystąpienie ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego w ONZ zrobiło karierę w światowych mediach. Sikorski w niecałe pięć minut odpowiedział na kłamstwa rosyjskiego ambasadora przy ONZ na temat agresji Rosji wobec Ukrainy, a także historii Rosji. Jak podał serwis „Polityka w Sieci”, „pierwszy raz w historii polskiego Twittera jakikolwiek polityk szef MSZ odnotował pozytywny sentyment odbioru we wszystkich bańkach” – 75 procent wypowiedzi dotyczących jego wystąpienia w ONZ miało charakter pozytywny. Było to tylko jedno spośród wielu wystąpień polityka w trakcie ofensywy medialnej w anglojęzycznej debacie publicznej w ostatnich dniach, w których Sikorski konsekwentnie apeluje o wzmocnienie wsparcia dla Ukrainy.

Działania ministra Sikorskiego mają miejsce w ważnym momencie. Ukraina boryka się z brakiem amunicji, sprzętu i problemami kadrowymi na froncie, podczas gdy Rosja czyni tam powolne postępy. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych amerykańska Partia Republikańska blokuje przyjęcie kolejnej transzy pomocy dla Ukrainy. Z pomocą ze strony Unii Europejskiej jest lepiej. Na początku lutego UE zapewniła w tym celu 50 miliardów euro na lata 2024–2027, które pomogą krajowi utrzymać stabilność finansów publicznych. Ale również Europa miała ostatnio problemy z uzgodnieniem źródła finansowania dla zakupów amunicji na rzecz Ukrainy. W tym kontekście wsparcie ze strony USA wciąż ma ogromne znaczenie. 

Jak duże będzie owo wsparcie w przyszłości – nie jest jednak pewne. Jesienią w Stanach Zjednoczonych odbędą się wybory prezydenckie, w których szanse na zwycięstwo ma Donald Trump. Tymczasem polityk wygłaszał poglądy sceptyczne wobec NATO, a w czasie kampanii wyborczej nawet zachęcał Rosję do ataku na państwa, które nie płacą wystarczająco dużo na obronność. W Europie rodzi to naturalny niepokój o stabilność amerykańskiego zaangażowania w regionie, które nawet bez prezydentury Trumpa może mieć ograniczony zakres, ze względu na interesy w innych regionach świata. 

To zaś prowadzi do pytania o skuteczność obronności Europy na wypadek, gdyby doszło do zmniejszenia obecności USA. W tym kontekście w ostatnich miesiącach można było przeczytać informacje o niewystarczającej gotowości wojskowej europejskich krajów, a także niewystarczających siłach produkcyjnych przemysłu zbrojeniowego. W tym obszarze widać jednak również pewne ożywienie. Coraz większa grupa krajów NATO przekracza obowiązkowy próg wydatków 2 procent PKB na obronność. 

Wszystko to jest oczywiście istotne również z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski. Kolejni politycy oraz przedstawiciele wojska i służb krajów europejskich przestrzegają, że w perspektywie kilku lat Rosja może zdecydować się na agresję wobec kraju NATO. Radosław Sikorski powiedział ostatnio, że musimy być gotowi na odparcie zagrożenia w perspektywie 2–3 lat. Natura owego zagrożenia nie jest w pełni jasna – nie musi chodzić tutaj o konwencjonalną wojnę. Ale nie można tego wykluczyć. Przebieg zdarzeń może zależeć od poziomu przygotowania Europy do odparcia Rosji. Nie ulega jednak wątpliwości, że im silniejszy sojusz Zachodu – zarówno w ramach NATO, jak i współpracy europejskiej – tym większe nasze bezpieczeństwo. 

W nowym numerze „Kultury Liberalnej” piszemy o stanie europejskiej obronności i gotowości Europy do odparcia możliwego zagrożenia ze strony Rosji. 

Gen. Mirosław Różański, senator i były dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, w rozmowie z Tomaszem Sawczukiem mówi o stanie europejskiego bezpieczeństwa. Mówi: „Nie przewiduję tego, żeby Stany Zjednoczone wystąpiły z Sojuszu. Zacznijmy od potężnego lobby przemysłowego, które ma swoje interesy – Ameryka jest pierwszym producentem i eksporterem uzbrojenia na świecie. […] To będzie stymulować postępowanie Trumpa”. Dodaje jednak w odniesieniu do retoryki byłego amerykańskiego prezydenta, że „każe Europie zadbać o swoje bezpieczeństwo”. W jego ocenie istnieją działania, które Europa może podjąć w perspektywie 1–2 lat, aby wystarczająco przygotować się na zagrożenie ze strony Rosji. 

Mariusz Cielma, redaktor naczelny magazynu „Nowa Technika Wojskowa”, w rozmowie z Katarzyną Skrzydłowską-Kalukin mówi o tym, jakie zdolności obronne mają kraje europejskie, gdyby wsparcie USA okazało się słabsze. Jak mówi, siła amerykańskiej armii to nie tylko broń nuklearna, ale też jedność dowodzenia i wola walki: „Armia amerykańska liczy mniej żołnierzy, niż gdybyśmy zsumowali siły zbrojne krajów Europy, a już zupełnie, gdybyśmy doliczyli Turków – to prawie dwa miliony żołnierzy pod bronią. A armia amerykańska […] milion trzysta pięćdziesiąt tysięcy”. Jego zdaniem, „żeby obronić się przed Rosją, potrzebny jest wysiłek nie tylko wojska, ale całego kraju. Społeczeństwo musi się pogodzić z tym, że do tego trzeba nie tylko armii zawodowej, ale dużo większego zaangażowania ludzi”. 

Zapraszamy do lektury!

Redakcja „Kultury Liberalnej”

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 790

(9/2024)
27 lutego 2024

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj