0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Smakując > LECKER: Szczęście w...

LECKER: Szczęście w glonie

August Lecker

Szczęście w glonie

Glon śliski i dobitne morzem pachnący zaufania w Leckerze nie wzbudzał wcale. Jednak prawdziwą palpitację August przeżył, gdy po raz pierwszy glona w stanie przetworzonym do spożycia długoterminowego zobaczył. Małe czarne robaczki, o naturze suchej, a konsystencji sypkiej, nijak nie stwarzały natychmiastowej siatki smakowych skojarzeń w kulinarnie rozbudzonej głowie Augusta. Glony zamieszkały wysoko, w szafce o wdzięcznej nazwie „zsyłka”.

Do życia przywróciła je głęboka miłość do zupy miso i sushi. Dopiero później pojawiła się bowiem w smakowym życiu Leckera sałatka o wdzięcznej nazwie wakame. I tak się zaczęło. Prób było wiele. Glony płukano, parzono, gotowano, mrożono, odsączano tylko po to, by znaleźć ten jeden smak. Oczywiście sprawa, jak zwykle, okazała się banalnie prosta: trzeba kisić! Ta refleksja nadeszła jednak dopiero, gdy Lecker ochłonął nieco z pierwszej fali gorącego uczucia i gdy w złości zastanawiał się już nawet, czy w ogóle nie wykluczyć glona ze swego życia miłosnego. Stało się inaczej i zamiast opisu zerwania może teraz w radości i spokoju przedstawić szczęśliwym czytelnikom ten oto przepis:

Do dwóch szklanek ZIMNEJ! wody dodajemy 4 łyżki octu ryżowego, dwie-trzy łyżeczki cukru, łyżeczkę soli i kilka kostek lodu. Wrzucamy garść suchych glonów wakame i odstawiamy do lodówki, najlepiej na całą dobę. Dwie godziny przed podaniem przygotowujemy warzywa twarde. Jedną marchew i pół średniej kalarepy ścinamy na cieniutkie wiórki bądź paseczki, zależnie od fantazji, a raczej od tego, jakim narzędziem akurat dysponujemy. August na przykład posługuje się z wprawą obieraczką do szparagów. W miseczce przygotowujemy zaprawę. I znów trzy łyżki octu ryżowego, łyżeczkę cukru (najlepiej brązowego), łyżeczkę utartych nasion sezamu mieszamy i próbujemy. Smak musi być zrównoważony, słodko-kwaśny. Do zaprawy wrzucamy warzywa i ugniatamy energicznie, żeby wchłonęły jak najwięcej płynu. Wkładamy do lodówki.

15 minut przed podaniem.

Myjemy dokładnie cztery świeże ogórki, najlepiej gruntowe. Obcinamy ogórkom czubeczki, rozpoławiamy wzdłuż i kroimy na paseczki o boku mniej więcej pół centymetra. Niektóre szkoły głoszą, by pozbywać się też dokładnie pestkowego miąższu, ale Leckerowi wydaje się to nie do końca słuszną teorią. Ogórki należy lekko posolić.

W lodówce odnajdujemy wczorajsze glony, odcedzamy na sicie, możemy spłukać zimną wodą, jeśli pachną zbyt intensywnie; jeśli nie – wrzucamy do misy. Odsączmy z zaprawy warzywa i dorzucamy do glonów. Zaprawę doprawiamy do smaku sosem sojowym i dobrym olejem sezamowy. Ogórki lekko ściskamy, aby pozbyć się nadmiaru wody i dorzucamy do sałaty. Mieszamy. Tak przygotowane glono-warzywa polewamy sosem i posypujemy obficie prażonym sezamem.

Gdy przyjdą goście oczekujemy, że nikt nie zawoła: „Co u Was tak pachnie tranem? Zupełnie jak w przedszkolu!”.

 Z najczulszymi pozdrowieniami dla B.

 August

 * August Lecker, globtroter, kolekcjoner smaków, zapachów i myśli. Lubi Warszawę. Dumny posiadacz abonamentowego biletu warszawskiego ZOO.

 „Kultura Liberalna” nr 135 (32/2011) z 9 sierpnia 2011 r.

 

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ
(32/2011)
9 sierpnia 2011

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE



WAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj