0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Słysząc > Amor a capella....

Amor a capella. Stile Antico, „Song of Songs”

Aleksander Laskowski

Nową płytę zespołu Stile Antico kupiłem odruchowo: kiedy usłyszałem go po raz pierwszy, postanowiłem, że będę zbierać. Dopiero w domu spostrzegam tytuł nagrania: „Pieśń nad pieśniami”. Muzyka miłosna z dawnych epok? Tak i nie.

W wiekach religijnie żarliwych nie godzono się na to, by rozumiane jedynie literalnie słowa Pieśni uzasadniały jej obecność w Świętej Księdze. Mowa przecież o miłości Boga do Jego ludu (Izraela), Chrystusa do Kościoła, Chrystusa do Duszy.

W średniowieczu położono akcent na kult maryjny. Kompozytorzy nieraz swobodnie traktowali słowa Biblii, pisząc swoje pochwalne hymny do Najświętszej Panny. Słucham ich w zadumie. Przed oczami stają mi obrazy włoskich mistrzów, którzy tak chętnie nadawali Dziewicy rysy swych kochanek. Twórcy muzyki mieliby być gorsi i w dźwiękach religijnej ekstazy nie przemycić ni jednej ziemskiej nuty?

Zaglądam do książeczki. Obok łacińskiego tekstu są tłumaczenia na angielski, francuski i niemiecki. Wyobrażam sobie, co napisałby Britten:

Arise, my love, my dove, my fair one, and come.

Debussy:

Lève-toi, mon amie, ma colombe, ma belle, et viens!

I Schubert albo, lepiej, Schumann:

Stehe auf, meine Freundin, und komm, meine Schöne, komm her!

Stile Antico śpiewają, stojąc w kole. Dźwięki układają im się w aureolę, która zyskawszy trzeci wymiar, zmienia się w kopułę Świątyni. Potem zyskuje czwarty, zasysa mnie ku górze, odrywa od ziemi. Im wyżej się wznoszę, tym lepiej widzę ziemskie sprawy. I także zaczynam śpiewać:

Surge, propera amica mea, columba mea, formosa mea, et veni.

Płyta nagle się kończy. A ja, niczym gazela, młody jeleń, biegnę kupić truskawki.

Nagranie:

Stile Antico „Song of Songs”
Palestrina, Gombert, Lassus, Victoria
Harmonia Mundi 2009

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 21

(22/2009)
8 czerwca 2009

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj