August Lecker

Kuchnia inteligentna

Odmian kuchni mamy coraz więcej i więcej, każdy więc może wybrać coś dla siebie. Dla inteligentów polecam cuisine intelligente (kuchnię inteligentną). Pod tym nieco napuszonym hasłem kryje się potrzeba równoczesnego zadowalania ciała i umysłu. Pieszczenia kubków smakowych i głaskania kory mózgowej.

Rzecz pozornie może zdać się prosta. Na talerzu, najlepiej białym, należy skonstruować alternatywny wszechświat smaków. Proste zderzyć z wyrafinowanym, słodkie z gorzkim, śliskie z szorstkim. Możliwych permutacji jest nieskończenie wiele. Na przykład:

Na rzeczonym białym talerzu rysujemy kwadrat z oliwy (odpowiednia strzykawka pomoże utrzymać dyscyplinę kreski). W środku kładziemy cienki niczym chińska bibuła plaster wykwintnej wędliny wędzonej w tradycyjny sposób. Na niej stawiamy kropkę kremu z modeńskiego balsamico. W rogach kwadratu starannie pozycjonujemy smakowe dominanty – marynowany zielony pieprz, kapary, carpaccio ze śledzia w zielu angielskim, przezroczyste ścinki selera naciowego i marynowane kurki (chyba że ktoś ma właśnie pod ręką trufle…).

Na całość drobno kruszymy różową sól himalajską z wysokości około 20 centymetrów. Kulinarny rebus gotowy. Jego piękno polega na tym, że każde rozwiązanie jest dobre. Oczywiście pod warunkiem, że smakuje rozwiązującemu.

Podawać ze świeżą bagietką.

* August Lecker, globtroter, kolekcjoner smaków, zapachów i myśli. Lubi Warszawę.

„Kultura Liberalna” nr 1 (51) / 2010 z dn. 5 stycznia 2010 r.