Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Smakując > LECKER: Rzodkiewka nie...

LECKER: Rzodkiewka nie uwodzi

August Lecker

Rzodkiewka nie uwodzi

Mrozy prawie za nami i chociaż słońce coraz łaskawiej traktuje nasze spragnione ciepłego oddechu płuca, nie dajmy się zwieść. Nachodzi Przesilenie. Magiczne Słowo. U trwożliwych meteopatów wywołujące nawet wilgotne mrowienie w okolicach potylicy. I chociaż chcielibyśmy tak jednostkowo – a nie ukrywajmy, czasami i w większym gronie – oddać się radosnej konsumpcji świeżo przybyłych nowalijek – ostrzegam! Jeszcze nie czas! Nie dajmy się uwieść podejrzanie rozłożystym sałatom i krwistoczerwonej rzodkiewce! Zima trwa.

Powróćmy zatem do osobistości czającej się w zakamarkach każdej polskiej duszy, nie wyłączając tej bardziej zwegetarianizowanej części społeczeństwa. Sam owładnięty jej chrupiącym, natrętnie powracającym czułym wspomnieniem w niedzielę, jak przystało, postanowiłem – dziś schabowy. Nie zwyczajny, ale szeptany w kuchniach przez babki i prababki.

Świeży schab karkowy nacieramy czosnkiem i zmielonym kminem, wkładamy do lodówki. Na noc. Nazajutrz pokrojone już w centymetrowe plastry mięso rozbijamy delikatnie i posypujemy obficie świeżo zmielonym pieprzem. Solimy. Każdy kotlet maczamy. Po pierwsze – w dobrze rozbełtanym jaju. Po wtóre – w przyrządzonej na sposób domowy tartej bułce. Delikatnie rozkładamy na rozgrzanym na patelni oleju. Mięsu dajemy odetchnąć.

Złotobrązowe schaboszczaki podajemy w prostym, niezakłócającym ich aromatu towarzystwie. Lubią je szczególnie delikatnie marynowana papryka i zielone pomidory.

A tych kilka niezjedzonych chowamy skrzętnie przed sprytnie wyostrzonym powonieniem nocnych łasuchów. I aby do wiosny.

* August Lecker, globtroter, kolekcjoner smaków, zapachów i myśli. Lubi Warszawę.

„Kultura Liberalna” nr 59 (9/2010) z 2 marca 2010 r.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 59

(8/2010)
2 marca 2010

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZE

PODOBNEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj