close
 
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Smakując > LECKER: Rukolimy roszponkę

LECKER: Rukolimy roszponkę

August Lecker

Rukolimy roszponkę

Biel za oknem w duszy spragnionej wiosny wciąż budzi zapędy artystyczne. Bure płótno przednówkowej rzeczywistości śnieg, całkiem niespodziewanie, zagruntował właśnie na biało. Kuchenny poeta świata nie zmieni, ale może chociaż go umaić radosnymi barwami. Bez przesady i nie w całości, jedynie na własnym talerzu – pars pro toto.

A skoro ma być bez przesady, postawmy na monochromatyczny pejzaż warzywny w zieleniach. Najbezpieczniej sięgnąć po ukochane evergreeny nowoczesnych Polaków z wytwornych apartamentów strzeżonych całodobowo – rukolę i roszponkę.

A zatem…

Opakowanie rukoli i opakowanie roszponki otwieramy. Rozczapierzone na durszlaku rośliny płuczemy. Dajemy im spokojnie osiąknąć. Następnie porwane w strzępy układamy w białej misie i zraszamy specjalnie na tę okazję przygotowanym sosem. Widziałem, jak S. sporządza go na bazie oliwy z oliwek i wytrawnego octu jabłkowego. Dodaje trochę syryjskiej konfitury z jeżyn, owoce czarnej porzeczki wyłowione z dwunastoletniej domowej nalewki, jakieś wonne zioła i sporo świeżo zmielonego pieprzu. Szczegóły? To Jej tajemnica.

Sos wlany do misy jest sprawcą smakowego cudu. Dzięki niemu rukola słodko się roszponi, a roszponka chrupko daje się rukolić.

Idzie wiosna!

PS Powyższa sałata jest idealnym dodatkiem do schaboszczaków omawianych w poprzednim numerze „Kultury Liberalnej”.

* August Lecker, globtroter, kolekcjoner smaków, zapachów i myśli. Lubi Warszawę.

„Kultura Liberalna” nr 61 (11/2010) z 16 marca 2010 r.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 61

(10/2010)
16 marca 2010

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE

NAJPOPULARNIEJSZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj