Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Smakując > LECKER: Dorada w...

LECKER: Dorada w jabłczanej piance

August Lecker

Dorada w jabłczanej piance

Tępy japoński tasak pojawił się w naszym życiu przez przypadek. Pokochaliśmy go od razu. Ale do rzeczy.

Japoński tasak ostrzymy o krawędź kamiennego moździerza. Następnie bez trudu filetujemy rybę – świeżą i apetyczną Doradę Królewską.

Filety dusimy w maśle z dwoma ziarnkami czerwonego pieprzu i półgrudką różowej soli himalajskiej.

Ryba wolno dojrzewa w maślanej kąpieli, a my niespiesznie obieramy słodkie, zielone jabłuszko. Następnie zaś złotą renetę. A potem jeszcze jedną. Jabłka wrzucamy do sokowirówki. Sokiem możemy posilić się od razu, najpierw trzeba jednak ostrożnie zdjąć górną warstwę jabłczanej pianki. Z tej niebiańsko kwaskowej materii uścielamy na talerzu posłanie dla naszej Dorady, która szczęśliwie w pełni już gotowa.

Dodatki muszą być proste: ryż basmati i świeży zielony groszek, wciąż chrupiący, choć ciepły – przygrzaliśmy go na naparze z wody podlanej młodym, bałkańskim, białym.

Japoński tasak i kamienny moździerz już nam niepotrzebne. Teraz wystarczy zwykły stołowy widelec.

Smacznego!

* August Lecker, globtroter, kolekcjoner smaków, zapachów i myśli. Lubi Warszawę.

„Kultura Liberalna” nr 63 (13/2010) z 30 marca 2010 r.

Na kogo warto zagłosować ...

... w najbliższych wyborach do europarlamentu? Żyjemy w dobie baniek medialnych i polaryzacji debaty publicznej. Zbliżające się wybory do parlamentu europejskiego są kluczowe dla przyszłości Polski i Europy, a prowadzona przez przeciwne strony polityczne kampania często odbiega od kluczowych dla wyborców tematów związanych z bezpieczeństwem, infrastrukturą krytyczną, solidarnością społeczną i zmianami klimatycznymi.

Każdy i każda z nas ma prawo do obiektywnych mediów i rzetelnych informacji, pozwalających podjąć odpowiedzialną decyzję wyborczą. Rzeczowe analizy pomagające nam wszystkim decydować o swoich prawach i obowiązkach warto wesprzeć nawet drobną kwotą. Choć nie pobieramy opłat za teksty, nasza praca ma swoją wartość. Nawet 50 złotych miesięcznie pozwala nam stale docierać do nowych osób poszukujących refleksyjnego, niezależnego dziennikarstwa. Wspólnie z naszymi Darczyńcami i Patronami zapewniamy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 63

(12/2010)
30 marca 2010

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj