Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Smakując > SPISS: Pocieszyciele smaku

SPISS: Pocieszyciele smaku

Maria Spiss

Pocieszyciele smaku

Wiosna wiosną, ale nie zapominajmy o tych, bez których zimy nie można przetrwać, i dzięki którym staje się ona lekka i sprzyjająca. Niepozorne, ale liczne powinny zajmować jedno z naczelnych miejsc w kuchennej topografii. Niewątpliwie tylko ta fizyczna niepozorność sprawia, że zawsze umieszcza się je w drugiej części przepisów, mimo że decydują, czym i jaki jest smak potraw. Czasem zaglądam do nich, ot tak, z tęsknoty, żeby popatrzeć i powąchać, wypuścić ich zapachy więzione w szczelnych słoikach. Przyprawy. Z przyjemnością pozwalam im się spotykać w garnku albo na patelni. Chyba lubią te spotkania, bo chętnie się ze sobą łączą, zatracając jedna w drugiej. Kurkuma dodaje złocistego blasku, kmin indyjski gasi tę złocistość, dodając ciężkości. Biała gorczyca lekko podszczypuje przełyk, czarna dorzuca goryczy; anyż proponuje złamaną słodkość, kolendra natomiast ją tonizuje, wysuwając własny odcień efemerycznej słodyczy. Do tego sypcy, aromatyczni towarzysze – tymianek, bazylia, majeranek, oregano, no i nieocenione zimą suszone koperek i pietruszka, których zapach zawsze wywołuje u mnie poczucie bezpieczeństwa. Szanujmy więc przyprawy, bo cóż – czasem tak bywa, że to nasi jedyni pocieszyciele.

* Maria Spiss, reżyserka teatralna.

„Kultura Liberalna” nr 64 (14/2010) z 6 kwietnia 2010 r.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 64

(13/2010)
5 kwietnia 2010

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZE

PODOBNEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj