0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Smakując > LECKER: Słońce, ZOO...

LECKER: Słońce, ZOO i sardele

August Lecker

Słońce, ZOO i sardele

Niedzielna wyprawa do ZOO w słoneczny czerwcowy dzień to, Proszę Państwa, wysiłek nie lada. Do domu człowiek wraca naprawdę głodny, a z urodzeniem nabyte przekonanie, że żywieniowy fundament stanowią masło i chleb, chociaż wciąż nęcące, w wieku dojrzałym straciło już swą rację. Czy do końca?

Nasz pomrukujący groźnie żołądek nie pozwala bowiem głowie skupić się na nie tak odległej, ale przecież wciąż nie dość bliskiej przyszłości, kiedy to na stole zjawią się ręcznie siekany tatar z łososia z kaparami, potem zaś halibut gotowany w liściu palmowym na parze z mleka kokosowego (oczywiście na ostro). Krótko mówiąc, trzeba zakąsić.

Z pajdy ciemnego, wiejskiego chleba robimy grzankę. Wcześniej jednak przygotowujemy coś na wierzch. W toskańskiej oliwie rozcieramy kilka kaparów i sardele (najlepiej sprawdzą się „Anchois au sel”). Wyjmujemy góra dwie sztuki z beczułki, w której trzymamy je wśród grubych ziaren soli morskiej. Koniecznie pamiętajmy, by sprawić te małe rybki – kręgosłupki wchodzą w zęby, a wnętrzności dają niemiły gorzki posmak. Sardelowa oliwka na świeżej grzance doskonale zaspokaja pierwszy głód, zaostrza też pragnienie, które pozwoli nam do dna spełnić toast za to śliczne maleństwo.

Proszę Państwa, w warszawskim ZOO mamy nową fokę! Mała urodziła się w lutym.

* August Lecker, globtroter, kolekcjoner smaków, zapachów i myśli. Lubi Warszawę. Dumny posiadacz abonamentowego biletu warszawskiego ZOO.

„Kultura Liberalna” nr 74 (24/2010) z 8 czerwca 2010 r.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 74

(23/2010)
8 czerwca 2010

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj