Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Smakując > LECKER: Bukaresztańskie uroki,...

LECKER: Bukaresztańskie uroki, czyli o ciągłości kulturowej

August Lecker

Bukaresztańskie uroki, czyli o ciągłości kulturowej

Skusił mnie piec. Dekoracyjne, brązowe, secesyjne kafle zwieńczone malowanym gzymsem. W upalny dzień kelner oparł się o niego niedbale i głęboko zasnął. Zanim go obudziłem, pomyślałem ze smutkiem, że przy Bukareszcie warszawskie restauracje to szara naga jama. Pieców jak na lekarstwo.

Nie byłem w nastroju na eksperymenty, więc z krótkiego menu szybko wybrałem danie proste i pewne – karkówkę z grilla. I tu czekała mnie miła niespodzianka. Mięso nie zostało bowiem przyrządzone na wszechobecnej u nas patelni grillowej, która daje węgliste prążki zamiast aromatu. Tłusta świnina upiekła się na węglu drzewnym dobrego gatunku – wonny dym znakomicie zastąpił przyprawy.

Leniwy pan kelner, podawszy do mięsa lemoniadę i kiszone pomidory, ponownie zasiadł przy piecu.

– Szaranagajama – mruknąłem mimowolnie.
– Magyar? – zapytał.
– Nie, Polak.

Odpowiedzi chyba już nie usłyszał. Zasnął, tak jak wcześniej, oparty o piec kaflowy.

* August Lecker, globtroter, kolekcjoner smaków, zapachów i myśli. Lubi Warszawę. Dumny posiadacz abonamentowego biletu warszawskiego ZOO.

„Kultura Liberalna” nr 76 (26/2010) z 22 czerwca 2010 r.

Skoro tu jesteś...

... mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa.

Każda i każdy z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 20 zł miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców i Patronów!

SKOMENTUJ

Nr 76

(25/2010)
22 czerwca 2010

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj