Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Smakując > LECKER: Prażmowata. Pieczona....

LECKER: Prażmowata. Pieczona. Naprawdę dobra

August Lecker

Prażmowata. Pieczona. Naprawdę dobra

Czasem tak właśnie bywa. Otóż onego dnia smak musiał być konkretny. „Kupimy prażmę?” – zapytała miękko S. Oczywiście Lecker się zgodził. Tyle że prażmy tego dnia w rybnym nie było. Posypały się więc kolejne, wspólne pomysły. Bops. Kantar. Kielec. Morlesz. Sargus. Wreszcie pagrus różowy. Nasz miły, bazarowy rybiarz bezradnie rozłożył dłonie. „Jak już musi być prażmowata, weźcie państwo doradę” – zaproponował nieśmiało. „Na bezrybiu i rak ryba” – mruknął rozczarowany Lecker, wpadając w niezbyt w tej sytuacji logiczną koleinę językową. Powodu do narzekania jednak nie było. Sparus aurata po upieczeniu w maśle z czosnkiem, świeżą kolendrą i pudrowaną słodką papryką zapachniała śródziemnomorskim portem obleganym przez głodnych turystów dewizowych. „Słowem, lepszy rydz niż nic” – skonkludowała S. Lecker chyba nie dosłyszał, zajęty układaniem na talerzu domku z ości.

PS

O mały włos, a dorada poszłaby w zapomnienie, Lecker zasiedział się bowiem u Wuja na jasno wędzonych wątróbkach z dorsza w słonecznikowym oleju. „Zwykłe danie postne” – oświadczył dumnie Wuj. „Lubię tak postować” – odszepnęła znajoma Baskijka, spełniając toast do dna. Niestety, nie piła za prażmowate.

* August Lecker, globtroter, kolekcjoner smaków, zapachów i myśli. Lubi Warszawę. Dumny posiadacz abonamentowego biletu warszawskiego ZOO.

„Kultura Liberalna” nr 88 (38/2010) z 14 września 2010 r.

...czy możemy prosić Cię o chwilę uwagi? Rzetelne dziennikarstwo wykonywane z pasją potrzebuje dziś wsparcia.

Dzięki pomocy Darczyńców możemy:

  • pracować nad tygodnikiem i codziennymi komentarzami, nie rezygnując z ich jakości,
  • wypełniać misję naszej Fundacji i wprowadzać do debaty publicznej nowe sposoby rozumienia świata,
  • planować naszą pracę w perspektywie kilkudziesięciu miesięcy.

Dlatego prosimy Cię serdecznie:

SKOMENTUJ

Nr 88

(38/2010)
14 września 2010

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj