Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Smakując > LECKER: Prażmowata. Pieczona....

LECKER: Prażmowata. Pieczona. Naprawdę dobra

August Lecker

Prażmowata. Pieczona. Naprawdę dobra

Czasem tak właśnie bywa. Otóż onego dnia smak musiał być konkretny. „Kupimy prażmę?” – zapytała miękko S. Oczywiście Lecker się zgodził. Tyle że prażmy tego dnia w rybnym nie było. Posypały się więc kolejne, wspólne pomysły. Bops. Kantar. Kielec. Morlesz. Sargus. Wreszcie pagrus różowy. Nasz miły, bazarowy rybiarz bezradnie rozłożył dłonie. „Jak już musi być prażmowata, weźcie państwo doradę” – zaproponował nieśmiało. „Na bezrybiu i rak ryba” – mruknął rozczarowany Lecker, wpadając w niezbyt w tej sytuacji logiczną koleinę językową. Powodu do narzekania jednak nie było. Sparus aurata po upieczeniu w maśle z czosnkiem, świeżą kolendrą i pudrowaną słodką papryką zapachniała śródziemnomorskim portem obleganym przez głodnych turystów dewizowych. „Słowem, lepszy rydz niż nic” – skonkludowała S. Lecker chyba nie dosłyszał, zajęty układaniem na talerzu domku z ości.

PS

O mały włos, a dorada poszłaby w zapomnienie, Lecker zasiedział się bowiem u Wuja na jasno wędzonych wątróbkach z dorsza w słonecznikowym oleju. „Zwykłe danie postne” – oświadczył dumnie Wuj. „Lubię tak postować” – odszepnęła znajoma Baskijka, spełniając toast do dna. Niestety, nie piła za prażmowate.

* August Lecker, globtroter, kolekcjoner smaków, zapachów i myśli. Lubi Warszawę. Dumny posiadacz abonamentowego biletu warszawskiego ZOO.

„Kultura Liberalna” nr 88 (38/2010) z 14 września 2010 r.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 88

(38/2010)
14 września 2010

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj