close
 
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Słysząc > Scarlatti. Zaniedbana sfera...

Scarlatti. Zaniedbana sfera sacrum

Aleksander Laskowski

Takie płyty budzą tęsknotę za Italią, za dusznym zapachem kościoła w upalny dzień i za światłem, które wprost z obrazów włoskich mistrzów ucieka do nieba

„Benedicta et venerabilis es” to nagraniowa premiera. Pozostałe kompozycje także nie należą do utworów rejestrowanych zbyt często, jako że muzyka religijna Alessandra Scarlattiego nie cieszy się wielką popularnością. Urodzony w Palermo (1660) Scarlatti zasłynął w pierwszym rzędzie jako twórca oper, choć dzieł sakralnych skomponował wiele.

Właśnie po sakralny repertuar kompozytora sięgnął Marcello Di Lisa, twórca i dyrektor artystyczny zespołu Concerto de’Cavalieri. Grupa powstała w 2003 roku w Pizie, współtworzą ją wytrawni specjaliści od instrumentów dawnych, którzy lubią grywać także repertuar romantyczny.

Zdarza się, że nagrania historycznie poinformowane nużą wyzutą z emocji akademicką precyzją. W przypadku zespołu Marcella Di Lisa nie ma o tym mowy. Cavalieri, zdawałoby się bez żadnego wysiłku, potrafią tchnąć w muzykę wiele życia – proszę tylko posłuchać, jak biorą oddech zanim zaczną!

Zachwycił mnie dobór solistów, ze szczególnym wskazaniem na Gemmę Bertagnolli i Sarę Mingardo. Ich głosy splatają się w barwnym duecie jak dwie jedwabne nici różnej grubości, wiodąc słuchacza ku istocie muzyki, a jakże, religijnej.

Płyta:

Alessandro Scarlatti „Nisi Dominus, Salve Regina”
Bertagnolli, Fernandez, Mingardo, Oro, Zanasi, Abete
Concerto de’Cavalieri
Marcello Di Lisa
CPO 2010

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 114

(11/2011)
15 marca 2011

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj