Bądź na bieżąco!

Zapisz się na newsletter
Kultury Liberalnej

Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Smakując > LECKER: Carpaccio ze...

LECKER: Carpaccio ze słoniny

August Lecker

Carpaccio ze słoniny

Świadomość, iż Polska leży na wschód od zachodu i na zachód od wschodu, czasem trąca także kulinarną strunę słowiańskiej duszy. Pomny tej mądrości Lecker wydobył z głębi lodówki wędzoną, suto soloną słoninę przywiezioną jeszcze z zimowej wyprawy na pogranicze białoruskie. Cóż z nią czynić, gdy gość wytworny do stołu ma zasiąść? Rzecz prosta – nadać formę konstytuującą biesiadną elegancję.

Nóż niezasłużenie zwany matadorem (choć długi, wysoki i bardzo smukły, nigdy do byczego serca się nie zbliżył) sprawdził się doskonale, pozwolił bowiem pociąć pulchny biały tłuszczyk na plastry tak cienkie, że zdały się być ścinkami mokrego jedwabiu. Miękki dla oka i języka, słono-śliski przysmak podany z domowym czarnym chlebem orkiszowym zrobił furorę, a znajomego Francuza najzwyczajniej zbałamucił. Świnia jeszcze nigdy nie była tak blisko salonu.

Zadowolony z tego faktu Lecker w nagrodę wyruszył nad Sekwanę, by kontynuować swą słono-śliską przygodę na ostatnich w tym sezonie ostrygach.

* August Lecker, globtroter, kolekcjoner smaków, zapachów i myśli. Lubi Warszawę. Dumny posiadacz biletu abonamentowego do warszawskiego ZOO.

„Kultura Liberalna” nr 118 (15/2011) z 12 kwietnia 2011 r.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 118

(14/2011)
12 kwietnia 2011

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj