Z centrum widać najwięcej
  

PRZEKAŻ
1%
PODATKU
Przekaż 1% podatku na demokratyczne media.
Podaj w rozliczeniu numer
KRS Kultury Liberalnej:
0000 398 695
Przekaż 1% podatku na Kulturę Liberalną forward

KULTURA LIBERALNA > Smakując > KOZAKOSZCZAK: Że nie...

KOZAKOSZCZAK: Że nie opuścisz mojej kromki aż do śmierci. Rzecz o miodzie

Jakub Kozakoszczak

Że nie opuścisz mojej kromki aż do śmierci. Rzecz o miodzie

Odpowiedzialność naszego kuchennego „dzisiaj” ponagla nasze serca do wielkiej dzielności i szczególnego kulinarnego trudu. Współczesną kulturę – negującą wartości bliskie człowiekowi cnotliwemu, którą najlepiej symbolizuje miód spływający z chleba i wsiąkający w dywan –przewalczymy tylko wtedy, gdy zdobędziemy się na niezłomną kreatywność w kuchni i wyrzekniemy się bierności myśli. Cieknącemu miodowi odpowiemy dziś odważne: Nie pragnę, abyś mi spływał!

[Pauza]

Jeżeli w naszym życiu jest coś, co stanowi zaprzeczenie mądrego dążenia do spożywania miodu w pokoju, naszym obowiązkiem jest użycie dżemu. Konieczne jest [pauza] stąpanie ścieżką od słów do przepisu nowego, a nie zatrzymamy miodu inaczej (non possumus) niż niepozornym dżemem – czy to malinowym, czy z truskawek, czy wreszcie z pomarańczowej skórki. Efekty braku dżemu są widoczne gołym okiem, najpilniejszym więc zadaniem w gorliwej walce o czystość naszego posiłku jest:

1. Z dżemu ułożyć krąg na kromce,

2. W środek nalać miodu,

3. Zaspokoić nękający nas głód.

[Dwie pauzy]

Jak wielu [pauza] ludzi nie postępuje za wezwaniem, które wyraża się w tych trzech hasłach. Dlaczego dzisiejszy, łatwy człowiek szuka innych, ohydnych dróg, godząc się na ubrudzenie swoich rąk? A wystarczy, że będziemy pamiętali, że miód pochodzi od pszczół, żeby głęboko w sobie poczuć, że chcemy ten dar jeść, w głodzie i w sytości, w uczuleniu na miód i w bożonarodzeniowym pierniczku.

* Jakub Kozakoszczak, filolog, filozof, członek Ośrodka Badań Filozoficznych i Polskiego Towarzystwa Semiotycznego.

„Kultura Liberalna” nr 131 (28/2011) z 12 lipca 2011 r.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 131

(29/2011)
12 lipca 2011

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZE

PODOBNEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj