close
 
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Słysząc > Wagner dla praktycznych

Wagner dla praktycznych

Aleksander Laskowski

„Moja babcia nie umiała czytać” – wyznała Wiktoria Mullova brytyjskiemu dziennikowi „The Guardian”.

Miałem w myślach te słowa, wchodząc na jej koncert do sztokholmskiej Berwaldhallen, gdzie skrzypaczka występowała na Festiwalu Morza Bałtyckiego. Z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Radia Szwedzkiego, pod batutą Esy-Pekki Salonena, Mullova grała Koncert D-dur Johannesa Brahmsa.

Jej wyznanie to prowokacja? Owoc głębokich przemyśleń? Czy przewrotna strategia marketingowa? Słuchając Mullovej, trudno zgadnąć, bo skrzypaczka na estradzie jest osobą nieprzeniknioną. Zaczęła ciekawie: żeby wejść w tempo przez kilka taktów grała z orkiestrą, jakby siedziała za pulpitem, a nie występowała solo. Nie można było wyłowić jej głosu z brzmienia orkiestry. Dał się on poznać dopiero we właściwej chwili, gdy Wiktoria mocnym ruchem smyczka zaintonowała pierwsze nuty swojej partii. Zrealizowała ją z zimną perfekcją, w czym znakomicie wtórowała jej orkiestra. Jasne brzmienie zespołu przywodziło na myśl bladoniebieski płomień w kuchence zasilanej wysokokalorycznym gazem – można na nim gotować, można się nim sparzyć, nie można nim jednak ogrzać oka.

W drugiej części wieczoru barwa ognia zmieniła się na jaskrawą czerwień, gdy do orkiestry, rozpędzonej przez wykonującego coraz szersze gesty Salonena, dołączyła Nina Stemme, by jako wagnerowska Brunhilda rzucić się w płomienie. Rozszalałe emocje znakomitej śpiewaczki sztokholmscy radiowcy wspierali starannie i rzeczowo, jakby stos wagnerowskich nut układali zgodnie z projektem któregoś z tuzów szwedzkiego designu. Ogień ogniem, bogów zmierzch zmierzchem, a z praktycznych zdobyczy skandynawskiej cywilizacji najwyraźniej zrezygnować nie sposób.

Koncert:

Johannes Brahms Koncert skrzypcowy D-dur
Richard Wagner Zmierzch bogów, fragmenty

Wykonawcy:

Wiktoria Mullova skrzypce
Nina Stemme sopran
Orkiestra Symfoniczna Radia Szwedzkiego
Esa-Pekka Salonen dyrygent

Festiwal Morza Bałtyckiego
Berwaldhallen, Sztokholm
4 września 2011

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 139

(36/2011)
6 września 2011

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE

NAJPOPULARNIEJSZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj