Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Smakując > LECKER: Między kaczką...

LECKER: Między kaczką a perliczką

August Lecker

Między kaczką a perliczką

Puszka hańbi! Po trzykroć tak. W tle stosowny na tę chwilę Jeremi Przybora w Wieczorze XIII i doniosłe:

„(…) deptanie trawników to hańba trzewików.

Bo trawnik zdeptany – jak cześć lub uczucie –
Jak krew pozostawi chlorofil na bucie”.

Inspirujące. Cóż, trawnik jesienny, trzewik obuty, a głodu trzewikiem nawet nie trącę – Lecker nie dał się ponieść emocjom mimo wszystko. A ona po prostu tkwiła pomiędzy zakurzoną rurą a słojem na małosolne.

W to piątkowe popołudnie zgłodniały August w zakamarku kuchennego blatu znalazł zupełnie zapomnianą francuską konserwę, zakupioną dawno na czarną godzinę. Ta właśnie nadeszła. Lekko zakurzona puszka została rozpruta szwajcarskim scyzorykiem (szwedzki otwieracz okazał się dla Augusta zbyt wolny). I w ten, dość chaotyczny jak na Leckera, sposób confit z kaczych udek trafiło na patelnię. Przed wieczornym kinem czasu było coraz mniej, powstało więc danie niezbyt wyrafinowane – do grzejących się na maśle ghee udek wystarczyło dodać dwie łyżki konfitury figowej z orzechami włoskimi i sezamem, podlać trochę wodą, dobrze popieprzyć i podać z ulubionym, najgrubszym jasnym bulgurem. Bez zieleniny.

Po naznaczonym niezdrowym pośpiechem piątkowym posiłku August postanowił, że sobotni poranek spędzi na zakupach nie tyle przemyślanych, co pełnych namysłu. Okazało się jednak, że przed delikatesową zamrażarką nad piątkowymi postanowieniami górę wziął żywioł aforystycznie opisany przez Oskara Wilde’a – można oprzeć się wszystkiemu z wyjątkiem pokusy. Do domu Lecker powrócił jako dumny posiadacz mrożonej perliczki. Ta została nafaszerowana suszonymi morelami, obłożona wędzoną suwalską słoniną, upieczona na wolnym ogniu i zjedzona. I już nic nigdy nie było takie samo.

* August Lecker, globtroter, kolekcjoner smaków, zapachów i myśli. Lubi Warszawę. Dumny posiadacz abonamentowego biletu warszawskiego ZOO.

„Kultura Liberalna” nr 152 (49/2011) z 6 grudnia 2011 r.

Skoro tu jesteś...

... mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa.

Każda i każdy z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 20 zł miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców i Patronów!

SKOMENTUJ

Nr 152

(51/2011)
6 grudnia 2011

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj